texinfo 5.9.93 - en to ca translation catalogue (655 entries)

en: Unknown system error
ca: Error desconegut de sistema

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
ca: %s: l'opció '%s' és ambigua; possibilitats:

en: %s: option '%s' is ambiguous
ca: %s: l'opció '%s' és ambigua

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
ca: %s: l'opció '--%s' no permet un argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
ca: %s: l'opció '%c%s' no permet un argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
ca: %s: l'opció '--%s' requereix un argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
ca: %s: opció no reconeguda '--%s'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
ca: %s: opció no reconeguda '%c%s'

en: %s: invalid option -- '%c'
ca: %s: opció no vàlida -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ca: %s: l'opció requereix un argument -- '%c'

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
ca: %s: l'opció '-W %s' és ambigua

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
ca: %s: l'opció '-W %s' no permet un argument

en: %s: option '-W %s' requires an argument
ca: %s: l'opció '-W %s' requereix un argument

en: Success
ca: Èxit

en: No match
ca: No hi ha concordança

en: Invalid regular expression
ca: Expressió regular no vàlida

en: Invalid collation character
ca: Caràcter d'intercalació no vàlid

en: Invalid character class name
ca: Nom de classe de caràcter no vàlid

en: Trailing backslash
ca: Barra inversa al final

en: Invalid back reference
ca: Referència enrere no vàlida

en: Unmatched [ or [^
ca: [ o [^ sense concordància

en: Unmatched ( or \(
ca: ( o \( sense concordància

en: Unmatched \{
ca: \{ sense concordància

en: Invalid content of \{\}
ca: Contingut no vàlid de \{\}

en: Invalid range end
ca: Final no vàlid de rang

en: Memory exhausted
ca: La memòria s'ha exhaurit

en: Invalid preceding regular expression
ca: Expressió regular precedent no vàlida

en: Premature end of regular expression
ca: Final prematur d'expressió regular

en: Regular expression too big
ca: L'expressió regular és massa gran

en: Unmatched ) or \)
ca: ) o \) sense concordància

en: No previous regular expression
ca: No hi ha una expressió regular prèvia

en: memory exhausted
ca: la memòria s'ha exhaurit

en: Move forward a character
ca: Ves un caràcter cap endavant

en: Move backward a character
ca: Ves un caràcter cap endarrere

en: Move to the start of this line
ca: Ves al principi de la línia

en: Move to the end of this line
ca: Ves al final de la línia

en: Move forward a word
ca: Ves endavant una paraula

en: Move backward a word
ca: Ves endarrere una paraula

en: Delete the character under the cursor
ca: Esborra el caràcter a sota del cursor

en: Delete the character behind the cursor
ca: Esborra el caràcter a darrere del cursor

en: Cancel or quit operation
ca: Cancel·la o deixa l'operació

en: Accept (or force completion of) this line
ca: Accepta (o completa de forma forçada) aquesta línia

en: Insert next character verbatim
ca: Insereix el caràcter següent literalment

en: Insert a TAB character
ca: Insereix un caràcter de tabulació

en: Transpose characters at point
ca: Transposa els caràcters en aquest punt

en: Yank back the contents of the last kill
ca: Enganxa un altre cop els continguts de l'última retallada

en: Kill ring is empty
ca: El porta-retalls està buit

en: Yank back a previous kill
ca: Torna a enganxar una retallada prèvia

en: Kill to the end of the line
ca: Retalla fina al final de la línia

en: Kill to the beginning of the line
ca: Retalla fins al principi de la línia

en: Kill the word following the cursor
ca: Retalla la paraula que segueix al cursor

en: Kill the word preceding the cursor
ca: Retalla la paraula que precedeix el cursor

en: No completions
ca: No hi ha elements a completar

en: Not complete
ca: No està complet

en: List possible completions
ca: Fes una llista de possibles maneres de completar

en: Sole completion
ca: Única manera de completar

en: %d completion:
     | %d completions:
ca[0]: %d manera de completar:
ca[1]: %d maneres de completar:

en: Insert completion
ca: Insereix el suggeriment per completar

en: Building completions...
ca: S'estan construint les opcions de completar...

en: Scroll the completions window
ca: Desplaça la finestra de suggeriments de completar

en: looking for file "%s"
ca: s'està buscant el fitxer "%s"

en: looking for file %s in %s
ca: s'està buscant el fitxer %s a %s

en: found file %s
ca: s'ha trobat el fitxer %s

en: Footnotes could not be displayed
ca: No s'han pogut mostrar les notes a peu de pàgina

en: Show the footnotes associated with this node in another window
ca: Mostra les notes a peu de pàgina associades amb aquest node a una altra finestra

en: ---------- Footnotes ----------
ca: ---------- Notes a peu de pàgina ----------

en: Finding index entries...
ca: S'estan buscant les entrades d'índex...

en: Look up a string in the index for this file
ca: Busca una cadena de caràcters a l'index per a aquest fitxer

en: No indices found.
ca: No s'ha trobat cap índex

en: Index entry:
ca: Entrada d'índex:

en: Found '%s' in %s. ('\[next-index-match]' tries to find next.)
ca: S'ha trobat `%s' a %s. ('\[next-index-match]' intenta trobar el següent.)

en: Go to the next matching index item from the last '\[index-search]' command
ca: Ves al següent element concordant d'element d'índex de l'última ordre `\[index-search]'

en: No previous index search string.
ca: No hi ha una cadena prèvia de caràcters de cerca d'índex

en: No more index entries containing '%s'.
ca: No hi ha més entrades d'índex que continguin `%s'.

en: No index entries containing '%s'.
ca: No hi ha entrades d'índex que continguin `%s'.

en: Scanning indices of '%s'...
ca: S'estan explorant els índexs de `%s'...

en: Grovel all known info file's indices for a string and build a menu
ca: Arrossega tots els índexs coneguts de fitxers info per a una cadena de caràcters i construeix un menú

en: Index apropos
ca: Sobre Índex

en: Index entries containing '%s':
ca: Entrades d'índex que contenen `%s':

en: List all matches of a string in the index
ca: Fes una  llista de totes les concordances d'una cadena de caràcters a l'índex

en: Index topic
ca: Tema d'índex

en: No available info files have '%s' in their indices.
ca: Cap dels fitxers info disponibles tenen `%s' als seus índexs.

en: Error converting file character encoding.
ca: S'ha produït un error en la conversió la codificació de caràcters del fitxer.

en: No menu item '%s' in node '%s'.
ca: No hi ha un element de menú `%s' al node `%s'.

en: No file given for node '%s'.
ca: No s'ha donat un fitxer per al node `%s'.

en: Cannot find node '%s'.
ca: No es pot trobar el node `%s'.

en: No program name given.
ca: No s'ha donat un nom de programa.

en: invalid number: %s
ca: número no vàlid: %s

en: malformed variable assignment: %s
ca: Assignació mal format de variable: %s

en: %s: no such variable
ca: %s: la variable no existeix

en: value %s is not valid for variable %s
ca: el valor %s no és vàlid per a la variable %s

en: Try --help for more information.
ca: Proveu --help per a més informació.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ca: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Llicència GPLv3+: GNU GPL versió 3 o posterior <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Això és programari lliure, teniu la llibertat de canviar-lo o redistribuir-lo.
    No hi ha CAP GARANTIA, en la mesura que ho permet la llei.

en: no index entries found for '%s'
ca: no s'han trobat entrades d'índex per a `%s'

en: Usage: %s [OPTION]... [MENU-ITEM...]
    
    Read documentation in Info format.
ca: Ús: %s [OPCIÓ]... [ELEMENT-DE-MENÚ...]
    
    Llegiu la informació en format Info.

en: Options:
      -a, --all                    use all matching manuals.
      -k, --apropos=STRING         look up STRING in all indices of all manuals.
      -d, --directory=DIR          add DIR to INFOPATH.
          --dribble=FILE           remember user keystrokes in FILENAME.
      -f, --file=MANUAL            specify Info manual to visit.
ca: Options:
      -a, --all                    usa tots els manuals concordants.
      -k, --apropos=CADENA         busca la CADENA DE CARÂCTERS a tots els índex de tots els manuals.
      -d, --directory=DIR          afegeix DIR a l'INFOPATH
          --dribble=FITXER         recorda les pulsacions de tecla d'usuari a FITXER
      -f, --file=MANUAL            especifiqueu al manual INFO a visitar.

en:   -h, --help                   display this help and exit.
          --index-search=STRING    go to node pointed by index entry STRING.
      -n, --node=NODENAME          specify nodes in first visited Info file.
      -o, --output=FILE            output selected nodes to FILE.
ca:   -h, --help                   mostra aquesta ajuda i surt.
          --index-search=CADENA    ves al node apuntat per l'entrada d'índex CADENA DE CARÂCTERS.
      -n, --node=NOMDENODE         especifiqueu els nodes al primer fitxer INFO visitat.
      -o, --output=FITXER          bolca els nodes escollits a FITXER.

en:   -R, --raw-escapes            output "raw" ANSI escapes (default).
          --no-raw-escapes         output escapes as literal text.
          --restore=FILE           read initial keystrokes from FILE.
      -O, --show-options, --usage  go to command-line options node.
ca:   -R, --raw-escapes            bolca les seqüencies d'escapada ANSI "en brut" (predeterminat).
          --no-raw-escapes         bolca les seqüencies d'escapada com a text literal.
          --restore=FITXER         llegeix les pulsacions de tecla originals des de FITXER.
      -O, --show-options, --usage  ves al node d'opcions de línia d'ordres.

en:   -b, --speech-friendly        be friendly to speech synthesizers.
ca:   -b, --speech-friendly        sigues amigable amb els sintetitzadors de veu.

en:       --strict-node-location   (for debugging) use Info file pointers as-is.
          --subnodes               recursively output menu items.
      -v, --variable VAR=VALUE     assign VALUE to Info variable VAR.
          --vi-keys                use vi-like and less-like key bindings.
          --version                display version information and exit.
      -w, --where, --location      print physical location of Info file.
      -x, --debug=NUMBER           set debugging level (-1 for all).
ca:       --strict-node-location   (per a depuració) usa els punters dels fitxers Info sense modificar.
          --subnodes               bolca de forma recursiva els elements de menú.
      -v, --variable VAR=VALOR     assigna VALOR a la variable Info VAR.
          --vi-keys                usa assignacions de tecla tipus vi i less.
          --version                mostra la informació de versió i surt.
      -w, --where, --location      imprimeix la ubicació física del fitxer Info.
      -x, --debug=NUMBER           estableix el nivell de depuració (-1 per a tot).

en: 
    The first non-option argument, if present, is the menu entry to start from;
    it is searched for in all 'dir' files along INFOPATH.
    If it is not present, info merges all 'dir' files and shows the result.
    Any remaining arguments are treated as the names of menu
    items relative to the initial node visited.
ca: 
    El primer argument que no és una opció, si està present, és l'entrada de menú on començar;
    és el criteri de cerca per a tos els fitxers `dir' sobre INFOPATH.
    Si no està present, info fusiona tots el fitxers `dir' i mostra el resultat.
    Tots els arguments restants són considerats el noms dels elements
    de menú relatius al node inicial que s'ha visitat.

en: 
    For a summary of key bindings, type H within Info.
ca: 
    Per a un resum de les assignacions de tecles, entreu H dins d'Info.

en: 
    Examples:
      info                       show top-level dir menu
      info info                  show the general manual for Info readers
      info info-stnd             show the manual specific to this Info program
      info emacs                 start at emacs node from top-level dir
      info emacs buffers         select buffers menu entry in emacs manual
      info emacs -n Files        start at Files node within emacs manual
      info '(emacs)Files'        alternative way to start at Files node
      info --show-options emacs  start at node with emacs' command line options
      info --subnodes -o out.txt emacs  dump entire manual to out.txt
      info -f ./foo.info         show file ./foo.info, not searching dir
ca: 
    Exemples:
      info                       mostra el menú dir de nivell superior
      info info                  mostra el manual general per a lectors d'Info
      info info-stnd             mostra el manual específica per a aquest programa Info
      info emacs                 comença pel node emacs del directori de nivell superior
      info emacs buffers         selecciona l'entrada de menú de memòries intermèdies dins del manual de l'emacs
      info emacs -n Files        comença al node Files dins del manual de l'emacs
      info '(emacs)Files'        manera alternativa de començar al node Files
      info --show-options emacs  comença pel node amb les opcions de línia d'ordres de l'emacs
      info --subnodes -o sortida.txt    demana a l'emacs que bolqui el manual sencer a sortida.txt
      info -f ./bla.info         mostra el fitxer ./bla.info, sense buscar a dir

en: Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: http://www.gnu.org/software/texinfo/
ca: Envia els informes d'error per correu electrònic a bug-texinfo@gnu.org.
    preguntes generals i discussió a help-texinfo@gnu.org.
    Pàgina d'inici de texinfo: http://www.gnu.org/software/texinfo/

en: Cannot find node '(%s)%s'.
ca: No es pot trobar el node '(%s)%s'.

en: Cannot find a window!
ca: No es pot trobar una finestra!

en: Point doesn't appear within this window's node!
ca: El punt no apareix dins del node d'aquesta finestra!

en: Cannot delete the last window.
ca: No es pot eliminar l'última finestra.

en: No menu in this node.
ca: No hi ha un menú a aquest node.

en: No footnotes in this node.
ca: No hi ha notes a peu de pàgina a aquest node.

en: No cross references in this node.
ca: No hi ha referències creuades a aquest node.

en: No '%s' pointer for this node.
ca: No hi ha un punter '%s' per a aquest node.

en: Unknown Info command '%c'; try '?' for help.
ca: Ordre `%c' d'Info desconeguda; proveu `?' per a ajuda.

en: Terminal type '%s' is not smart enough to run Info.
ca: La terminal tipus `%s' no és prou intel·ligent per executar Info.

en: You are already at the last page of this node.
ca: Ja esteu a l'última pàgina d'aquest node.

en: You are already at the first page of this node.
ca: Ja esteu a la primera pàgina d'aquest node.

en: Only one window.
ca: Sols una finestra.

en: Resulting window would be too small.
ca: La finestra resultant seria massa petita.

en: Not enough room for a help window, please delete a window.
ca: No hi ha prou espai per a una finestra d'ajuda, si us plau elimineu una finestra.

en: Basic Info command keys
ca: Tecles bàsiques d'ordres d'Info

en: \%-10[quit-help]  Close this help window.
ca: \%-10[quit-help]  Tanca aquesta finestra d'ajuda.

en: \%-10[quit]  Quit Info altogether.
ca: \%-10[quit]  Surt d'Info completament.

en: \%-10[get-info-help-node]  Invoke the Info tutorial.
ca: \%-10[get-info-help-node]  Invoca el tutorial d'Info.

en: \%-10[prev-line]  Move up one line.
ca: \%-10[prev-line]  Ves cap amunt una línia.

en: \%-10[next-line]  Move down one line.
ca: \%-10[next-line]  Ves cap avall una línia.

en: \%-10[scroll-backward]  Scroll backward one screenful.
ca: \%-10[scroll-backward]  Desplaça't endarrere una pantalla completa.

en: \%-10[scroll-forward]  Scroll forward one screenful.
ca: \%-10[scroll-forward]  Desplaça't endavant una pantalla completa.

en: \%-10[beginning-of-node]  Go to the beginning of this node.
ca: \%-10[beginning-of-node]  Ves al principi d'aquest node.

en: \%-10[end-of-node]  Go to the end of this node.
ca: \%-10[end-of-node]  Ves al final d'aquest node.

en: \%-10[move-to-next-xref]  Skip to the next hypertext link.
ca: \%-10[move-to-next-xref]  Salta al següent enllaç d'hipertext.

en: \%-10[select-reference-this-line]  Follow the hypertext link under the cursor.
ca: \%-10[select-reference-this-line]  Segueix l'enllaç d'hipertext sota el cursor.

en: \%-10[history-node]  Go back to the last node seen in this window.
ca: \%-10[history-node]  Ves endarrere a l'ultim node vist a aquesta finestra.

en: \%-10[global-prev-node]  Go to the previous node in the document.
ca: \%-10[global-prev-node]  Ves al node anterior a aquest document.

en: \%-10[global-next-node]  Go to the next node in the document.
ca: \%-10[global-next-node]  Ves al següent node a aquest document.

en: \%-10[prev-node]  Go to the previous node on this level.
ca: \%-10[prev-node]  Ves al node previ a aquest nivell.

en: \%-10[next-node]  Go to the next node on this level.
ca: \%-10[next-node]  Ves al node següent a aquest nivell.

en: \%-10[up-node]  Go up one level.
ca: \%-10[up-node]  Ves un nivell amunt.

en: \%-10[top-node]  Go to the top node of this document.
ca: \%-10[top-node]  Ves al node superior d'aquest document.

en: \%-10[dir-node]  Go to the main 'directory' node.
ca: \%-10[dir-node]  Ves al node 'directory' principal.

en: 1...9       Pick the first...ninth item in this node's menu.
ca: 1...9       Escull el primer...nouré element al menú d'aquest node.

en: \%-10[last-menu-item]  Pick the last item in this node's menu.
ca: \%-10[last-menu-item]  Escull l'últim element al menú d'aquest node.

en: \%-10[menu-item]  Pick a menu item specified by name.
ca: \%-10[menu-item]  Escull un element de menú especificat pel seu nom.

en: \%-10[xref-item]  Follow a cross reference specified by name.
ca: \%-10[xref-item]  Segueix una referència creuada especificada per nom.

en: \%-10[goto-node]  Go to a node specified by name.
ca: \%-10[goto-node]  Ves al node especificat per nom.

en: \%-10[search]  Search forward for a specified string.
ca: \%-10[search]  Cerca cap endavant per a una cadena de caràcters especificada.

en: \%-10[search-previous]  Search for previous occurrence.
ca: \%-10[search-previous]  Cerca per l'ocurrència anterior.

en: \%-10[search-next]  Search for next occurrence.
ca: \%-10[search-next]  Cerca per l'ocurrència següent.

en: \%-10[index-search]  Search for a specified string in the index, and
                  select the node referenced by the first entry found.
ca: \%-10[index-search]  Cerca per una cadena de caràcters especificada a l'índex, i
                  selecciona el node referenciat per la primera entrada trobada.

en: \%-10[virtual-index]  Synthesize menu of matching index entries.
ca: \%-10[virtual-index]  Sintetitza el menú d'entrades concordats d'índex.

en: \%-10[abort-key]  Cancel the current operation.
ca: \%-10[abort-key]  Cancel·la l'operació corrent.

en: This is GNU Info version %s.
ca: Això és GNU Info versió %s

en: The current search path is:
ca: El camí de cerca actual és:

en: Commands available in Info windows:
ca: Ordres disponibles a la finestra Info:

en: Commands available in the echo area:
ca: Ordres disponibles a l'àrea d'eco:

en: The following commands can only be invoked via %s:
ca: Les ordres següents sols es poden invocar via %s:

en: The following commands cannot be invoked at all:
ca: Les ordres següents no es poden invocar en absolut:

en: Display help message
ca: Mostra el missatge d'ajuda

en: Visit Info node '(info)Help'
ca: Visita el node Info '(info)Help'

en: Print documentation for KEY
ca: Imprimeix la documentació per a TECLA

en: Describe key: %s
ca: Descriu la tecla: %s

en: %s is undefined.
ca: %s no està definit

en: Show what to type to execute a given command
ca: Mostra què s'ha d'entrar per executar una ordre donada

en: Where is command:
ca: On és l'ordre:

en: '%s' is not on any keys
ca: '%s' no està en cap tecla

en: %s can only be invoked via %s.
ca: %s es pot invocar únicament via %s.

en: %s can be invoked via %s.
ca: %s es pot invocar via %s.

en: There is no function named '%s'
ca: No hi ha una funció nomenada '%s'

en: could not open init file %s
ca: no s'ha pogut llegir el fitxer d'inicialització %s

en: key sequence too long
ca: seqüència de tecles massa llarga

en: missing key sequence
ca: seqüència de tecles absent

en: NUL character (\000) not permitted
ca: el caràcter NUL (\000) no està permès

en: NUL character (^%c) not permitted
ca: el caràcter NUL (^%c) no està permès

en: missing action name
ca: nom absent d'acció

en: cannot bind key sequence to menu-digit
ca: no es pot associar la seqüència de tecles al dígit de menú

en: unknown action `%s'
ca: acció desconeguda `%s'

en: action name too long
ca: nom d'acció massa llarg

en: extra characters following action `%s'
ca: hi ha caràcters extra a continuació de l'acció `%s'

en: missing variable name
ca: nom absent de variable

en: missing `=' immediately after variable name
ca: `=' absent immediatament després del nom de la variable

en: variable name too long
ca: nom de la variable massa llarg

en: value too long
ca: valor massa llarg

en: "%s", line %u:
ca: "%s", línia %u:

en: Read the name of an Info command and describe it
ca: Llegeix el nom d'una ordre Info i descriu-lo

en: Describe command:
ca: Descriu l'ordre:

en: Read a command name in the echo area and execute it
ca: Llegeix un nom d'ordre a l'àrea d'eco i executa-la

en: Cannot execute an 'echo-area' command here.
ca: No es pot executar una ordre 'echo-area' aquí.

en: Undefined command: %s
ca: Ordre no definida: %s

en: Set the height of the displayed window
ca: Estableix l'alçada de la finestra visualitzada

en: Set screen height to (%d):
ca: Estableix l'alçada de la pantalla a (%d):

en:    Source files groveled to make this file include:
ca:    S'han arrossegat els fitxers font per fer que aquest fitxer inclogui:

en: Couldn't manipulate the file %s.
ca: No s'ha pogut manipular el fitxer %s.

note: TRANSLATORS: The "\n* Menu:\n\n" part of this should not be translated, as it is part of the Info syntax.
en: 
    * Menu:
    
      (File)Node                        Lines   Size   Containing File
      ----------                        -----   ----   ---------------
ca: 
    * Menú:
      (Fitxer)Node                      Línies   Mida   Fitxer continent
      ------------                      ------   ----   ---------------

en: Here is the menu of nodes you have recently visited.
    Select one from this menu, or use '\[history-node]' in another window.
ca: Aquí està el menú de nodes que heu visitat recentment.
    Seleccioneu-ne u d'aquest menú, o useu '\[history-node]' en una altra finestra.

en: Make a window containing a menu of all of the currently visited nodes
ca: Creeu una finestra que contingui un menú de tots els menús visitats actualment

en: Select a node which has been previously visited in a visible window
ca: Seleccioneu un node que s'ha visitat prèviament a una finestra visible

en: Select visited node:
ca: Node visitat seleccionat:

en: The reference disappeared! (%s).
ca: La referència ha desaparegut! (%s).

en: Terminal cannot be initialized: %s
ca: La terminal no es pot inicialitzar: %s

en: regexp error: %s
ca: error d'expressió regular: %s

en: Show all matching files
ca: Mostra tots els fitxers que concordin

en: No file index
ca: No hi ha un índex de fitxer

note: TRANSLATORS: Try to keep this message (when "expanded") at most 79 characters; anything after the 79th character will not actually be displayed on an 80-column terminal.
en: Welcome to Info version %s.  Type \[get-help-window] for help, \[get-info-help-node] for tutorial.
ca: Benvingut a la versió %s d'Info. Entreu \[get-help-window] per l'ajuda, \[get-info-help-node] per a un tutorial.

en: can't open %s: %s
ca: no es pot obrir %s: %s

en: debugging output diverted to "%s"
ca: la sortida de depuració s'he redirigit a "%s"

en: Move down to the next line
ca: Ves avall a la línia següent

en: Move up to the previous line
ca: Ves amunt a la línia prèvia

en: Move the cursor to a specific line of the window
ca: Mou del cursos a una línia específica de la finestra

en: Move to the end of the line
ca: Ves al final de la línia

en: Move to the start of the line
ca: Ves a l'inici de la línia

en: Move to the start of this node
ca: Ves a l'inici d'aquest node

en: Move to the end of this node
ca: Ves al final d'aquest node

en: Scroll forward in this window
ca: Desplaça't cap endavant a aquesta finestra

en: Scroll backward in this window
ca: Desplaça't cap endarrere a aquesta finestra

en: Scroll forward in this window and set default window size
ca: Desplaça't cap endavant a aquesta finestra i estableix la mida predeterminada de la finestra

en: Scroll backward in this window and set default window size
ca: Desplaça't cap endarrere a aquesta finestra i estableix la mida predeterminada de la finestra

en: Scroll forward in this window staying within node
ca: Desplaça't cap endavant a aquesta finestra romanent dins dins del node

en: Scroll backward in this window staying within node
ca: Desplaçat cap endarrere a aquesta finestra romanent dins del node

en: Scroll forward in this window staying within node and set default window size
ca: Desplaça't cap endavant a aquesta finestra dins del node i estableix la mida predeterminada de la finestra

en: Scroll backward in this window staying within node and set default window size
ca: Desplaça't endarrere a aquesta finestra romanent dins del node i estableix la finestra predeterminada

en: Scroll down by lines
ca: Desplaça't cap avall per línies

en: Scroll up by lines
ca: Desplaça't cap amunt per línies

en: Scroll down by half screen size
ca: Desplaça't cap avall per una mitja mida de pantalla

en: Scroll up by half screen size
ca: Desplaça't cap amunt per una mitja mida de pantalla

en: Scroll the other window
ca: Desplaça l'altra finestra

en: Scroll the other window backward
ca: Desplaça l'altra finestra cap endarrere

en: Select the next window
ca: Selecciona la finestra següent

en: Select the previous window
ca: Selecciona la finestra prèvia

en: Split the current window
ca: Divideix la finestra actual

en: Delete the current window
ca: Elimina la finestra actual

en: Cannot delete a permanent window
ca: No es pot eliminar una finestra permanent

en: Delete all other windows
ca: Elimina totes les altres finestres

en: Grow (or shrink) this window
ca: Fes més gran (o fes més petita) aquesta finestra

en: Divide the available screen space among the visible windows
ca: Divideix l'espai disponible de pantalla entre les finestres visibles

en: Toggle the state of line wrapping in the current window
ca: Commuta l'estat de l'ajust de línia a la finestra actual

en: Select this menu item
ca: Selecciona aquest element de menú

en: There isn't %d item in this menu. | There aren't %d items in this menu.
ca[0]: No hi ha l'element %d a aquest menú.
ca[1]: No hi els elements %d a aquest menú.

en: Select the last item in this node's menu
ca: Selecciona l'últim element al menú d'aquest node

en: Menu item (%s):
ca: Element de menú (%s):

en: Menu item:
ca: Element de menú:

en: Follow xref (%s):
ca: Segueix xref (%s):

en: Follow xref:
ca: Segueix xref:

en: Read a menu item and select its node
ca: Llegeix un element de menú i selecciona el seu node

en: Read a footnote or cross reference and select its node
ca: Llegeix una nota a peu de pàgina o una referència creuada i selecciona el seu node

en: Move to the start of this node's menu
ca: Ves a l'inici del menú d'aquest node

en: Visit as many menu items at once as possible
ca: Visita el màxim d'elements de menú que sigui possible

en: Move to the previous cross reference
ca: Ves a la referència creuada prèvia

en: Move to the next cross reference
ca: Ves a la referència creuada següent

en: Select reference or menu item appearing on this line
ca: Selecciona la referència o l'element de menú que apareix en aquesta línia

en: No menu in node '%s'.
ca: No hi ha un menú al node '%s'.

en: Unable to find node referenced by '%s' in '%s'.
ca: No s'ha pogut trobar el node referenciat per '%s' a '%s'.

en: Read a list of menus starting from dir and follow them
ca: Llegeix una llista de menús començant des del directori i segueix-los

en: Follow menus:
ca: Segueix els menús:

en: Select the Next node
ca: Selecciona el node Següent

en: Select the Prev node
ca: Selecciona el node Previ

en: Select the Up node
ca: Selecciona el node Amunt

en: Select the last node in this file
ca: Selecciona l'últim node a aquest fitxer

en: This window has no additional nodes
ca: Aquesta finestra no té nodes addicionals

en: Select the first node in this file
ca: Selecciona el primer node a aquest fitxer

en: No more nodes within this document.
ca: No hi ha més nodes dins d'aquest document.

en: No 'Prev' or 'Up' for this node within this document.
ca: No hi ha `Previ' o `Amunt' per a aquest node dins d'aquest document.

en: Move forwards or down through node structure
ca: Ves amunt o avall a través de l'estructura de nodes

en: Move backwards or up through node structure
ca: Ves cap endarrere o amunt a través de l'estructura de nodes

en: Read a node name and select it
ca: Llegeix un nom de node i selecciona'l

en: Goto node:
ca: Ves al node:

en: Find the node describing program invocation
ca: Troba el node que descriu la invocació del programa

en: Find Invocation node of [%s]:
ca: Troba el node Invocació de [%s]:

en: Read a manpage reference and select it
ca: Llegeix una referència manpage i selecciona-la

en: Get Manpage:
ca: Obté la Manpage:

en: Select the node 'Top' in this file
ca: Selecciona el node `Top' a aquest fitxer

en: Select the node '(dir)'
ca: Selecciona el node '(dir)'

en: Show full file name of node being displayed
ca: Mostra el nom complet de fitxer del node que s'està mostrant

en: Select the most recently selected node
ca: Selecciona el node seleccionat més recentment

en: No earlier node in history
ca: No hi ha un node anterior a la història

en: Read the name of a file and select it
ca: Llegeix el nom d'un fitxer i selecciona'l

en: Find file:
ca: Troba el fitxer:

en: Cannot find '%s'.
ca: No es pot trobar '%s'.

en: Could not create output file '%s'.
ca: No s'ha pogut crear el fitxer de sortida '%s'.

en: error writing to %s: %s
ca: error quan s'estava escrivint a %s: %s

en: closing %s
ca: s'està tancant %s

en: writing node %s...
ca: s'està escrivint el node %s...

en: Pipe the contents of this node through INFO_PRINT_COMMAND
ca: Passa els continguts d'aquest node a través d'INFO_PRINT_COMMAND

en: Cannot open pipe to '%s'.
ca: No es pot obrir el conducte a '%s'.

en: printing node %s...
ca: s'està imprimint el node %s...

en: finished printing node %s
ca: s'ha acabat d'imprimir el node %s

en: Toggle the usage of regular expressions in searches
ca: Commuta l'ús d'expressions regulars a les cerques

en: Using regular expressions for searches.
ca: S'estan usant les expressions regular per a les cerques.

en: Using literal strings for searches.
ca: S'estan usant cadenes literals de caràcters per a les cerques.

en: Search continued from the end of the document.
ca: Es continuarà la cerca des del final del document.

en: Search continued from the beginning of the document.
ca: Es continuarà la cerca des del principi del document.

en: Searching subfile %s ...
ca: S'està buscant el subfitxer %s...

en: Search failed.
ca: La cerca ha fallat.

en: Regexp search
ca: Cerca d'expressió regular

en: Search
ca: Cerca

en:  case-sensitively
ca: respectant majúscules i minúscules

en:  backward
ca:  cap endarrere

en: Search string too short
ca: La cadena de caràcters de cerca és massa curta

en: Read a string and search for it case-sensitively
ca: Llegeix una cadena de caràcters i busca-la respectant majúscules i minúscules

en: Read a string and search for it
ca: Llegeix una cadena de caràcters i busca-la

en: Read a string and search backward for it
ca: Llegeix una cadena de caràcters i busca cap endarrere per ella

en: Repeat last search in the same direction
ca: Repeteix l'última cerca en la mateixa direcció

en: No previous search string
ca: No hi ha una cadena de caràcters de cerca prèvia

en: Repeat last search in the reverse direction
ca: Repeteix l'última cerca en la direcció inversa

en: Clear displayed search matches
ca: Neteja les concordances mostrades de cerca

en: Search interactively for a string as you type it
ca: Cerca interactivament per una cadena de caràcters a mesura que l'escriviu

en: Regexp I-search backward:
ca: I-cerca l'expressió regular cap endarrere:

en: I-search backward:
ca: I-cerca cap endarrere:

en: Regexp I-search:
ca: I-cerca l'expressió regular:

en: I-search:
ca: I-cerca:

en: Failing
ca: Està fallant

en: Cancel current operation
ca: Cancel·la l'operació actual

en: Quit
ca: Surt

en: Display version of Info being run
ca: Mostra la informació de versió de l'Info que s'està executant

en: GNU Info version %s
ca: GNU Info versió %s

en: Redraw the display
ca: Torna a dibuixar la pantalla

en: Quit using Info
ca: Surt d'Info

en: Run command bound to this key's lowercase variant
ca: Executa l'ordre lligada a la variant minúscula d'aquesta tecla

en: Unknown command (%s).
ca: Ordre desconeguda (%s).

en: "%s" is invalid
ca: "%s" no és vàlid

en: '%s' is invalid
ca: '%s' no és vàlid

en: Add this digit to the current numeric argument
ca: Afegeix aquest dígit a l'argument numèric actual

en: Start (or multiply by 4) the current numeric argument
ca: Inicia (o multiplica per 4) l'argument numèric actual

en: readline: Out of virtual memory!
ca: readline: s'ha exhaurit la memòria virtual!

en: When "On", footnotes appear and disappear automatically
ca: Quan està establert a "Activa", les notes a peu de pàgina apareixen idesapareixen automàticament

en: When "On", creating or deleting a window resizes other windows
ca: Quan està establert a "Activa", la creació i eliminació d'una finestra redimensiona altres finestres

en: When "On", flash the screen instead of ringing the bell
ca: Quan està establert a "Activa", fes un senyal a la finestra en comptes d'activar l'avís sonor

en: When "On", errors cause the bell to ring
ca: Quan està establert a "Activa", els errors causen que s'activi l'avís sonor

en: When "On", Info garbage collects files which had to be uncompressed
ca: Quan està establert a "Activa", la porció de la cadena de caràcters de cerca que ha concordat es realça

en: When "On", the portion of the matched search string is highlighted
ca: Quan està establert a "Activa", la porció de la cadena de caràcters que ha concordat es realça

en: Controls what happens when scrolling is requested at the end of a node
ca: Controla què passa quan es demana desplaçament al final d'un node

en: Same as scroll-behaviour
ca: El mateix que el comportament de desplaçament

en: The number lines to scroll when the cursor moves out of the window
ca: El nombre de línies a deplaçar quan el cursor es mou a fora de la finestra

en: Controls whether scroll-behavior affects cursor movement commands
ca: Controla si el comportament de desplaçament afecta les ordres de moviment del cursor

en: When "On", Info accepts and displays ISO Latin characters
ca: Quan està establert a "Activa", Info accepta i mostra els caràcters ISO Latin

en: What to do when a scrolling command is issued at the end of the last node
ca: Què fer quan es llança una ordre de desplaçament al final de l'últim node

en: Minimal length of a search string
ca: Longitud mínima d'una cadena de caràcters

en: Skip current window when searching
ca: Salta la finestra actual quan s'estigui cercant

en: Exclude default directories from file search path
ca: Exclou els directoris predeterminats del camí de cerca de fitxers

en: Hide some Info file syntax in the text of nodes
ca: Amaga alguna sintaxi de fitxer Info al text de nodes

en: Length of time in milliseconds to wait for the next byte in a sequence indicating that a key has been pressed
ca: Longitud en milisegons per espercar al byte següent en una seqüència indicant que s'ha pulsat una tecla

en: Highlight search matches
ca: Destaca les concordances de la cerca

en: Method to use to track mouse events
ca: Mètode a usar per seguir els esdeveniments

en: Explain the use of a variable
ca: Explica l'ús d'una variable

en: Describe variable:
ca: Descriu la variable:

en: Set the value of an Info variable
ca: Estableix el valor d'una variable Info

en: Set variable:
ca: Estableix la variable:

en: Set %s to value (%d):
ca: Estableix %s al valor (%d):

en: Set %s to value (%s):
ca: Estableix %s al valor (%s):

en: --*** Tags out of Date ***
ca: --*** Etiquetes fora de Data ***

en: -----Info: (), lines ----,
ca: -----Info: (), línies ----,

en: -%s---Info: %s, %ld lines --%s--
ca: -%s---Info: %s, %ld línies --%s--

en: -%s%s-Info: (%s)%s, %ld lines --%s--
ca: -%s%s-Info: (%s)%s, %ld línies --%s--

en:  Subfile: %s
ca: Subfitxer: %s

en: %s: empty file
ca: %s: fitxer buit

en: %s for %s
ca: %s per a %s

en: 	Try `%s --help' for a complete list of options.
ca: 	Proveu `%s --help' per a una llista completa d'opcions.

en: Usage: %s [OPTION]... [INFO-FILE [DIR-FILE]]
ca: Ús: %s [OPCIÓ]... [FITXER-INFO [FITXER-DIR]]

en: Add or remove entries in INFO-FILE from the Info directory DIR-FILE.
ca: Afegeix o elimina entrades a FITXER-INFO del directori infor FITXER-DIR.

en: INFO-FILE and DIR-FILE are required unless the --info-file
    or --dir-file (or --info-dir) options are given, respectively.
ca: Es requereixen FITXER-INFO i FITXER-DIR a no ser que es donin
    les opcions--info-file o --dir-file (o --info-dir), respectivament.

en: Options:
     --add-once          add only to first matching section, not all.
     --align=COL         start description of new entries at column COL.
     --calign=COL        format second and subsequent description lines to
                           start at column COL.
ca: Opcions:
     --add-once          afegeix sols la primera secció concordant, no totes.
     --align=COL         inicia la descripció de noves entrades a la columna COL.
     --calign=COL        dóna format a la segona i subsegüents línies de descripció perquè s'iniciïn a la columna COL.

en:  --debug             report what is being done.
     --delete            delete existing entries for INFO-FILE from DIR-FILE;
                          don't insert any new entries.
     --defsection=TEXT   like --section, but only use TEXT if no sections
                          are present in INFO-FILE (replacing "Miscellaneous").
     --description=TEXT  the description of the entry is TEXT; used with
                          the --name option to become synonymous with the
                          --entry option.
     --dir-file=NAME     specify file name of Info directory file;
                          equivalent to using the DIR-FILE argument.
     --dry-run           same as --test.
ca:  --debug             informa sobre el que s'està fent.
     --delete            esborra les entrades existents per a FITXER-INFO de FITXER-DIR;
                          no insereixis cap nova entrada.
     --defsectin=TEXT    com --section, per sols usa TEXT si no hi ha seccions
    a FITXER-INFO (reemplaçant "Miscel·lània).
     --description=TEXT  la descripció de la entrada és TEXT; si s'usa 
                          amb l'opció --name esdevé un sinònim de l'opció
                          --entry.
     --dir-file=NOM      especifica el nom del fitxer del fitxer de directori Info;
                          és equivalent a usar l'argument FITXER-DIR.
     --dry-run           igual que --test.

en:  --entry=TEXT        insert TEXT as an Info directory entry,
                          overriding any corresponding entry from DIR-FILE.
                          TEXT is written as an Info menu item line followed
                           by zero or more extra lines starting with whitespace.
                          If you specify more than one entry, all are added.
                          If you don't specify any entries, they are determined
                           from information in the Info file itself.
ca:  --entry=TEXT        insereix TEXT com una entrada de directori Info,
                          anul·lant qualsevol entrada corresponent de FITXER-DIR.
                          TEXT s'escriu com un element de menú Info seguit
                           per zero o més línies extra començant amb espai en blanc.
                          Si especifiqueu més d'una entrada, s'afegeixen totes.
                          Si no especifiqueu cap entrada, es determinen 
                           de la informació al fitxer Info mateix.

en:  --help              display this help and exit.
     --info-dir=DIR      same as --dir-file=DIR/dir.
     --info-file=FILE    specify Info file to install in the directory;
                          equivalent to using the INFO-FILE argument.
     --item=TEXT         same as --entry=TEXT.
     --keep-old          do not replace entries, or remove empty sections.
ca:  --help              mostra aquesta ajuda i surt.
     --info-dir=DIR      igual qeu --dir-file=DIR/dir.
     --info-file=FITXER  especifiqueu el fitxer Info a instal·lar al directori;
                          és equivalent a suar l'argument FITXER-INFO.
     --item=TEXT         igual que --entry=TEXT.
     --keep-old          no reemplacis les entrades, ni eliminis les seccions buides.

en:  --maxwidth, --max-width=COL  wrap description at column COL.
     --menuentry=TEXT    same as --name=TEXT.
     --name=TEXT         the name of the entry is TEXT; used with --description
                          to become synonymous with the --entry option.
     --no-indent         do not format new entries in the DIR file.
     --quiet             suppress warnings.
ca:  --maxwidth, --max-width=COL  trunca la descripció a la columna COL.
     --menuentry=TEXT    igual que --name=TEXT.
     --name=TEXT         el nom de l'entrada és TEXT; s'usa amb --description
                          perquè sigui sinònim amb l'opció --entry
     --no-indent         no li donis format a les noves entrada al fitxer DIR.
     --quiet             suprimeix els advertiments.

en:  --regex=R           put this file's entries in all sections that match the
                          regular expression R (ignoring case).
     --remove            same as --delete.
     --remove-exactly    only remove if the info file name matches exactly;
                          suffixes such as .info and .gz are not ignored.
     --section=SEC       put entries in section SEC of the directory.
                          If you specify more than one section, all the entries
                           are added in each of the sections.
                          If you don't specify any sections, they are determined
                           from information in the Info file itself;
                           if nothing is available there, the --defsection
                           value is used; if that is not specified, the
                           final default is "Miscellaneous".
     --section R SEC     equivalent to --regex=R --section=SEC --add-once.
ca:  --regex=R           posa les entrades d'aquest fitxer a totes les seccions que concordin
                          amb l'expressió regular R (ignorant majúscules i minúscules).
     --remove            igual que --delete
     --remove-exactly    elimina sols si el nom del fitxer info concorda exactament;
                          els sufixos com ara .info i .gz no s'ignoren.
     --section=SEC       posa les entrades a la secció SEC del directori.
                          Si especifiqueu més d'una secció, totes les entrades
                           s'afegeixen a cadascuna de les seccions.
                          Si no especifiqueu cap secció, es determinen 
                           de la informació al fitxer Info mateix;
                           si no ha ha res allà, s'usa el valor --defsection:
                           si no s'especifica això, el valor predeterminat
                           final és "Miscel·lània".
     --section R SEC     equivalent a --regex=R --section=SEC --add-once.

en:  --silent            suppress warnings.
     --test              suppress updating of DIR-FILE.
     --version           display version information and exit.
ca:  --silent            suprimeix els advertiments.
     --test              suprimeix l'actualització de FITXER-DIR.
     --version           mostra la informació de versió i surt.

en: This is the file .../info/dir, which contains the
    topmost node of the Info hierarchy, called (dir)Top.
    The first time you invoke Info you start off looking at this node.
    %c
    %s	This is the top of the INFO tree
    
      This (the Directory node) gives a menu of major topics.
      Typing "q" exits, "?" lists all Info commands, "d" returns here,
      "h" gives a primer for first-timers,
      "mEmacs<Return>" visits the Emacs manual, etc.
    
      In Emacs, you can click mouse button 2 on a menu item or cross reference
      to select it.
    
    %s
ca: Aquest és el fitxer .../info/dir, que conté el node
    de nivell superior de la jerarquia Info, anomenat (dir)Amunt.
    El primer cop que invoqueu Info comenceu mirant a aquest node.
    %c
    %s	Això és la part més alta de l'arbre INFO
      Aquest node (Directori) dóna un menú dels temes principals.
      L'escripture de "q" surt, "?" llista totes les ordres Info, "d" retorna aquí,
      "h" dóna una introducció als usuaris novells,
      "mEmacs<Intro>" visita el manual Emacs, etc.
    
      A Emacs, podeu clicar el botó 2 del ratolí a un menú o a una referència
      creuada per seleccionar-los.
    
    %s

en: %s: could not read (%s) and could not create (%s)
ca: %s: no s'ha pogut llegir (%s) i no s'ha pogut crear (%s)

en: START-INFO-DIR-ENTRY without matching END-INFO-DIR-ENTRY
ca: START-INFO-DIR-ENTRY sense END-INFO-DIR-ENTRY concordant

en: END-INFO-DIR-ENTRY without matching START-INFO-DIR-ENTRY
ca: END-INFO-DIR-ENTRY sense START-INFO-DIR-ENTRY concordant

en: %s: already have dir file: %s
ca: %s: ja té fitxer dir: %s

en: %s: Specify the Info file only once.
ca: %s: Especifiqueu el fitxer Info sols un cop.

en: Extra regular expression specified, ignoring `%s'
ca: Expressió regular extra especificat, s'ignorarà `%s'

en: Error in regular expression `%s': %s
ca: Error a l'expressió regular `%s': %s

en: excess command line argument `%s'
ca: argument `%s' excessiu de línia d'ordres

en: No input file specified; try --help for more information.
ca: No s'ha especificat fitxer d'entrada: proveu --help per a més informació.

en: No dir file specified; try --help for more information.
ca: No s'ha especificat un fitxer dir: proveu --help per a més informació.

en: Could not read %s.
ca: no s'ha pogut llegir %s.

en: no info dir entry in `%s'
ca: no hi ha una entrada de directori info a `%s'

en: no entries found for `%s'; nothing deleted
ca: no s'han trobat entrades per a `%s'; no s'ha esborrat res

en: could not open %s for writing: %s
ca: no s'ha pogut obrir %s per escriure: %s

en: recursion is always allowed
ca: sempre es permet la recursivitat

en: arguments are quoted by default
ca: els arguments estan entre cometes de forma predeterminada

en: %s is not a valid language code
ca: %s no és un codi vàlid

en: %s is not a valid region code
ca: %s no es un codi vàlid de regió

en: %s is not a valid split possibility
ca: %s no és una possibilitat vàlida de divisió

en: could not read %s: %s
ca: no s'ha pogut llegir %s: %s

en: error on closing @verbatiminclude file %s: %s
ca: error en tancar fitxer @verbatiminclude %s: %s

en: @%s: could not find %s
ca: @%s: no s'ha pogut trobar %s

en: could not open html refs config file %s: %s
ca: no s'ha pogut obrir el fitxer de configuració de referències html %s: %s

en: missing type
ca: tipus que falta

en: unrecognized type: %s
ca: tipus no reconegut: %s

en: error on closing html refs config file %s: %s
ca: error en tancar el fitxer de configuració de referències html %s: %s

en: no node to be renamed
ca: no hi ha un node a reanomenar

en: nodes without a new name at the end of file
ca: hi ha nodes sense un nom nou al final del fitxer

en: could not open %s: %s
ca: no s'ha pogut obrir %s: %s

en: could not protect hash character in @%s
ca: no s'ha pogut protegir el caràcter coixinet a @%s

en: Obsolete variable %s
ca: Variable obsoleta %s

en: %s: output incompatible with split
ca: %s: la sortida és incompatible amb la divisió

en: error on closing %s: %s
ca: error en tancar %s: %s

en: could not create directories `%s' or `%s': %s
ca: no s'ha pogut crear els directoris `%s' o `%s': %s

en: could not create directory `%s': %s
ca: no s'ha pogut crear el directory `%s': %s

en: @image file `%s' not found, using `%s'
ca: no s'ha trobar el fitxer @image  `%s', s'usarà `%s'

en: no argument specified for @U
ca: no s'ha especificat un argument per a @U

en: @image file `%s' (for HTML) not found, using `%s'
ca: no s'ha trobat el fitxer @image `%s' (for HTML), s'usarà `%s'

en: raw format %s is not converted
ca: el format en cru %s no es convertirà

en: string not closed in css file
ca: la cadena de caràcters no està tancada al fitxer css

en: --css-include ended in comment
ca: --css-include ha finalitzat en un comentari

en: @import not finished in css file
ca: @import no ha acabat a un fitxer css

en: CSS file %s not found
ca: No s'ha trobat el fitxer CSS %s

en: could not open --include-file %s: %s
ca: no s'ha pogut obrir --include-file %s: %s

en: error on closing CSS file %s: %s
ca: error en tancar el fitxer CSS %s: %s

en: no htmlxref.cnf entry found for `%s'
ca: no s'ha trobat una entrada htmlxref.cnf per a `%s'

en: error on closing frame file %s: %s
ca: error en tancar el fitxer marc %s: %s

en: error on closing TOC frame file %s: %s
ca: error en tancar el fitxer marc taula de continguts %s: %s

en: handler %s of stage %s priority %s failed
ca: ha fallat el gestor %s de l'etapa %s amb prioritat %s

en: must specify a title with a title command or @top
ca: heu d'especificar un títol amb una ordre de títol o @top

en: error on closing redirection node file %s: %s
ca: error en tancar el fitxer de node de redirecció %s: %s

en: old name for `%s' is a node of the document
ca: el nom antic per a `%s' és un node del document

en: file empty for renamed node `%s'
ca: el fitxer està buit per al node reanomenat `%s'

en: target node (new name for `%s') not in document: %s
ca: el node destí (nou nom per a `%s') no està al document: %s

en: error on closing renamed node redirection file %s: %s
ca: error en tancar el fitxer reanomenat de node de redirecció %s: %s

en: empty node name
ca: nom buit de node

en: syntax for an external node used for `%s'
ca: sintaxi per a un node extern usat per a `%s'

en: document without nodes
ca: document sense nodes

en: document without Top node
ca: document sense node Amunt

en: rename %s failed: %s
ca: reanomena %s ha fallat: %s

en: @%s output more than once: %s
ca: @%s sortida més d'un cop: %s

en: @%s outside of any node
ca: @%s fora de qualsevol node

en: @node name should not contain `,': %s
ca: el nom de @node no ha de contenir `,': %s

en: Index entry in @%s with : produces invalid Info: %s
ca: L'entrada d'índex a @%s amb : productio Info invàlid: %s

en: entry for index `%s' outside of any node
ca: l'entrada per a l'índex `%s' està fora de qualsevol node

en: error on closing image text file %s: %s
ca: error en tancar el fitxer de text d'imatge %s: %s

en: @image file `%s' unreadable: %s
ca: fitxer @image `%s' no llegible: %s

en: could not find @image file `%s.txt' nor alternate text
ca: no s'ha pogut trobar el fitxer @image `%s.txt' i tampoc un text alternatiu

en: @strong{Note...} produces a spurious cross-reference in Info; reword to avoid that
ca: @strong{Note...} produeix una referencia creuada espúria a Info; reformula-ho per evitar això

en: @%s cross-reference name should not contain `:'
ca: el nom @%s de referència creuada no hauria de contenir `:'

en: @%s node name should not contain `%s'
ca: el nom de node @%s no hauria de contenir `%s'

en: @%s node name should not contain `:'
ca: el nom de node @%s no hauria de contenir `:'

en: `.' or `,' must follow @xref, not %s
ca: `.' o `,' ha de seguir a @xref, no %s

en: `.' or `,' must follow @xref
ca: `.' or `,' ha de seguir a @xref

en: menu entry node name should not contain `%s'
ca: el nom de node d'entrada de menú no hauria de contenir `%s'

en: menu entry node name should not contain `:'
ca: el nom de node d'entrada de menú no hauria de contenir `:'

en: menu entry name should not contain `:'
ca: el nom d'entrada de menú no hauria de contenir `:'

en: @%s should only appear at beginning or end of document
ca: @%s hauria d'aparèixer únicament al principi o al final del document

en: multiple @%s
ca: @%s múltiple

en: bad syntax for @%s argument: %s
ca: sintaxi incorrecta per a argument @%s: %s

en: bad or empty @%s formal argument: %s
ca: argument formal @%s incorrecte o buit: %s

en: %c%s requires a name
ca: %c%s requereix un nom

en: bad name for @%s
ca: nom incorrecte per a @%s

en: @end %s seen before @%s closing brace
ca: @end %s vist abans @%s claudàtor de tancada

en: @%s seen before @%s closing brace
ca: @%s vist abans @%s claudàtor de tancada

en: %c%s missing close brace
ca: %c%s claudàtor de tancada que falta

en: @%s missing closing delimiter sequence: %s}
ca: @%s seqüència de delimitació de tancada que falta: %s}

en: @itemx should not begin @%s
ca: @itemx no hauria de començar @%s

en: @itemx must follow @item
ca: @itemx ha de seguir @item

en: @%s has text but no @item
ca: @%s té text però no @item

en: `@end' expected `%s', but saw `%s'
ca: `@end' esperava `%s', però ha vist `%s'

en: @%s seen before @end %s
ca: s'ha vist @%s abans de @end %s

en: no matching `%cend %s'
ca: no hi ha `%cend %s' concordant

en: misplaced %c
ca: %c fora de lloc

en: unmatched `%c%s'
ca: `%c%s' no concordat

en: macro `%s' called with too many args
ca: el macro `%s' s'ha cridat amb massa arguments

en: @%s missing close brace
ca: @%s claudàtor de tancada que falta

en: macro `%s' declared without argument called with an argument
ca: el macro `%s' s'ha declarat sense un argument cridat amb un argument

en: \ in @%s expansion followed `%s' instead of parameter name or \
ca: \ a expansió  @%s seguida de `%s' en comptes del nom de paràmetre o \

en: @%s `%s' previously defined
ca: @%s `%s' definit prèviament

en: here is the previous definition as @%s
ca: aquí està la definició prèvia de @%s

en: missing name for @%s
ca: nom que falta per a @%s

en: missing category for @%s
ca: categoria que falta per a @%s

en: unexpected argument on @%s line: %s
ca: argument inesperat sobre @%s a la línia: %s

en: empty multitable
ca: multitaula buida

en: superfluous argument to @%s
ca: argument superflu a @%s

en: bad argument to @%s
ca: argument incorrecte a @%s

en: %s requires an argument: the formatter for %citem
ca: %s requereix un argument: el formatejador per a %citem

en: command @%s not accepting argument in brace should not be on @%s line
ca: l'ordre @%s que no està acceptant un argument en claudàtor no hauria de estar a la línia @%s

en: accent command `@%s' not allowed as @%s argument
ca: l'ordre d'accent `@%s' no està permesa com argument @%s

en: @%s missing argument
ca: @%s argument que falta

en: unknown @end %s
ca: @end desconegut %s

en: superfluous argument to @%s %s: %s
ca: argument superflu a @%s %s: %s

en: bad argument to @%s: %s
ca: argument incorrecte a @%s: %s

en: @%s: could not open %s: %s
ca: @%s: no s'ha pogut obrir %s: %s

en: encoding `%s' is not a canonical texinfo encoding
ca: la codificació `%s' no és una codificació de texinfo canònica

en: unrecognized encoding name `%s'
ca: nom `%s' de codificació no reconegut

en: @%s after the first element
ca: @%s després del primer element

en: @%s only meaningful on a @multitable line
ca: @%s sols té sentit a una línia @multitable

en: @%s should not be associated with @top
ca: @%s no hauria d'estar associat amb @top

en: @node precedes @%s, but parts may not be associated with nodes
ca: @node precedeix @%s, però les parts no haurien d'estar associades amb nodes

en: empty argument in @%s
ca: argument buit a @%s

en: empty node name after expansion `%s'
ca: nom de node buit després d'expansió `%s'

en: empty menu entry name in `%s'
ca: nom buit d'entrada de menú a `%s'

en: empty node name in menu entry
ca: nom buit de node a entrada de menú

en: @%s should not appear in @%s
ca: @%s no hauria d'aparèixer a @%s

en: @end %s should only appear at a line beginning
ca: @end %s hauria d'aparèixer únicament a un principi de línia

en: macro `%s' previously defined
ca: el macro `%s' ha estat definit prèviament

en: here is the previous definition of `%s'
ca: aquí està la definició prèvia de `%s'

en: redefining Texinfo language command: @%s
ca: s'està redefinint l'ordre de llenguatge Texinfo: @%s

en: @%s without associated character
ca: @%s sense un caràcter associat

en: @%s defined with zero or more than one argument should be invoked with {}
ca: @%s definit amb zero o més d'un argument hauria de ser invocat amb {}

en: macro call nested too deeply (set MAX_NESTED_MACROS to override; current value %d)
ca: la crida de macro està niuada massa profundament (establiu MAX_NESTED_MACROS per anul·lar-ho: el valor actual és %d)

en: recursive call of macro %s is not allowed; use @rmacro if needed
ca: no està permès la crida recursiva del macro %s; useu @rmacro si es necessita

en: accent command `@%s' must not be followed by whitespace
ca: l'ordre d'accent `@%s' no ha de ser seguida per espai en blanc

en: use braces to give a command as an argument to @%s
ca: useu claudàtors per donar una ordre com argument per a @%s

en: %c%s expects `i' or `j' as argument, not `%s'
ca: %c%s espera `i' o `j' com argument, no `%s'

en: accent command `@%s' must not be followed by new line
ca: l'ordre d'accent `@%s' no ha de ser seguida per una línia nova

en: @%s expected braces
ca: @%s esperava claudàtors

en: undefined flag: %s
ca: etiqueta no definida: %s

en: bad syntax for @value
ca: sintaxi incorrecta per a @value

en: %c%s is obsolete.
ca: %c%s és obsolet.

en: %c%s is obsolete; %s
ca: %c%s és obsolet; %s

en: @%s should only appear at a line beginning
ca: @%s hauria d'aparèixer únicament a un començament de línia

en: @%s not allowed inside `@%s' block
ca: @%s no està permès dins d'un bloc `@%s'

en: @%s should only appear in heading or footing
ca: @%s hauria d'aparèixer únicament a la capçalera o al peu

en: @%s not meaningful inside `@%s' block
ca: @%s no té sentit dins d'un bloc `@%s'

en: @%s in empty multitable
ca: @%s a una multitaula buida

en: @tab before @item
ca: @tab abans de @item

en: too many columns in multitable item (max %d)
ca: massa columnes a element multitaula (max %d)

en: ignoring @tab outside of multitable
ca: s'ignorarà @tab fora d'una multitaula

en: @%s outside of table or list
ca: @%s fora d'una taula o una llista

en: must be after `@%s' to use `@%s'
ca: ha d'estar a darrera de `@%s' per usar `@%s'

en: @%s not meaningful outside `@titlepage' and `@quotation' environments
ca: @%s no té sentit fora d'entorns `@titlepage' i `@quotation'

en: @dircategory after first node
ca: @dircategory després del primer node

en: region %s inside region %s is not allowed
ca: no es permet una regió %s dins d'una regió %s

en: @direntry after first node
ca: @direntry després del primer node

en: @%s seen before first @node
ca: s'ha vist @%s abans del primer @node

en: perhaps your @top node should be wrapped in @ifnottex rather than @ifinfo?
ca: potser el vostre node @top hauria d'estar envoltat dins de @ifnottex and comptes de @ifinfo?

en: @%s should only appear in math context
ca: @%s no hauria d'aparèixer a un context de matemàtiques

en: unknown command `%s'
ca: ordre `%s' desconeguda

en: unexpected @
ca: @ no esperat

en: @%s is not meaningful outside `@float' environment
ca: @%s no té sentit fora d'un entorn `@float'

en: @%s should be right below `@float'
ca: @%s hauria de estar just a sota de `@float'

en: ignoring multiple @%s
ca: s'ignoraran @%s múltiples

en: command @%s does not accept arguments
ca: l'ordre @%s no accepta arguments

en: command @%s missing a node or external manual argument
ca: a l'ordre @%s li falta un node o un argument manual extern

en: in @%s empty cross reference name after expansion `%s'
ca: a @%s nom buit de referència creuada després de l'expansió `%s'

en: in @%s empty cross reference title after expansion `%s'
ca: a @%s títol buit de referència creuada després de l'expansió `%s'

en: @image missing filename argument
ca: argument de nom de fitxer que falta a @image

en: @%s missing first argument
ca: primer argument que falta a @%s

en: non-hex digits in argument for @U: %s
ca: digits que no són hex a l'argument de @U: %s

en: fewer than four hex digits in argument for @U: %s
ca: menys de quatre dígits hex a l'argument per a @U: %s

en: argument for @U exceeds size of integer: %s
ca: l'argument per a @U excedeix la mida de l'enter: %s

en: argument for @U exceeds Unicode maximum 0x10FFFF: %s
ca: l'argument per a @U excedeix al máxim d'Unicode 0x10FFFF: %s

en: superfluous arguments for node
ca: arguments superflus per a node

en: expected @end %s
ca: s'esperava @end %s

en: @%s should only accept a @-command as argument, not `%s'
ca: @%s hauria d'acceptar únicament una ordre amb @ com argument, no `%s'

en: remaining argument on @%s line: %s
ca: argument restant a la línia @%s: %s

en: environment command %s as argument to @%s
ca: ordre d'entorn %s com argument per a @%s

en: empty @%s
ca: @%s buit

en: column fraction not a number: %s
ca: la fracció de columna no és un número: %s

en: @sp arg must be numeric, not `%s'
ca: argument @sp ha de ser numèric, no `%s'

en: reserved index name %s
ca: nom d'índex reservat %s

en: unknown source index in @%s: %s
ca: índex desconegut de font a @%s: %s

en: unknown destination index in @%s: %s
ca: índex desconegut de destinació a @%s: %s

en: @%s leads to a merging of %s in itself, ignoring
ca: @%s porta a una fusió de %s en sí mateix, s'ignorarà

en: unknown index `%s' in @printindex
ca: índex desconegut `%s' a @printindex

en: printing an index `%s' merged in another one `%s'
ca: s'està imprimint un índex `%s' fusionat en un altre `%s'

en: printindex before document beginning: @printindex %s
ca: printindex abans del principi del document: @printindex %s

en: @%s arg must be `top' or `bottom', not `%s'
ca: l'argument de @%s ha de ser `top' o `bottom', no `%s'

en: Only @%s 10 or 11 is supported, not `%s'
ca: Sols se suporta @%s 10 o 11, no `%s'

en: @%s arg must be `separate' or `end', not `%s'
ca: l'argument de @%s ha de ser `separate' o `end', no `%s'

en: @%s arg must be `on', `off' or `odd', not `%s'
ca: l'argument @%s ha de ser `on', `off' o `odd', no `%s'

en: @paragraphindent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'
ca: l'argument @paragraphindent ha de ser numèric/`none'/`asis', no `%s'

en: @firstparagraphindent arg must be `none' or `insert', not `%s'
ca: l'argument @firstparagraphindent ha de ser `none' o `insert', no `%s'

en: @exampleindent arg must be numeric/`asis', not `%s'
ca: l'argument @exampleindent ha de ser numèric/`asis', no `%s'

en: expected @%s on or off, not `%s'
ca: s'esperava @%s activat o desactivat, no `%s'

en: @kbdinputstyle arg must be `code'/`example'/`distinct', not `%s'
ca: l'argument de @kbdinputstyle ha de ser `code'/`example'/`distinct', no `%s'

en: @allowcodebreaks arg must be `true' or `false', not `%s'
ca: l'argument de @allowcodebreaks ha de ser `true' o `false', no `%s'

en: @urefbreakstyle arg must be `after'/`before'/`none', not `%s'
ca: l'argument de @urefbreakstyle ha de ser `after'/`before'/`none', no `%s'

en: raising the section level of @%s which is too low
ca: s'elevarà el nivell de la secció de @%s que és massa baix

en: no chapter-level command before @%s
ca: no hi ha una ordre de nivell de capítol abans de @%s

en: lowering the section level of @%s appearing after a lower element
ca: es baixarà el nivell de secció de @%s que apareix després d'un element inferior

en: no sectioning command associated with @%s
ca: no hi ha una ordre de secció associada amb @%s

en: @%s not empty
ca: @%s no buit

en: @%s reference to nonexistent node `%s'
ca: referència @%s a node no existent `%s'

en: @%s entry node name `%s' different from %s name `%s'
ca: @%s el nom de node d'entrada `%s' és diferent de %s amb nom `%s'

en: unreferenced node `%s'
ca: node sense referenciar `%s'

en: node `%s' is %s for `%s' in sectioning but not in menu
ca: el node `%s' és %s per a `%s' a la determinació de seccions però no al menú

en: node %s `%s' in menu `%s' and in sectioning `%s' differ
ca: el node %s `%s' al menú `%s' i en el procediment de seccions `%s' difereixen

en: node `%s' is %s for `%s' in menu but not in sectioning
ca: el node `%s' és %s per a `%s' al menú però no a les seccions

en: %s pointer `%s' (for node `%s') different from %s name `%s'
ca: %s punter `%s' (per al node `%s') diferent de %s nom `%s'

en: %s reference to nonexistent `%s'
ca: %s referència per a `%s' inexistent

en: node `%s' lacks menu item for `%s' despite being its Up target
ca: al node `%s' li falta l'element de menú per a `%s' malgrat que és el seu destí Amunt

en: for `%s', up in menu `%s' and up `%s' don't match
ca: per a `%s', amunt al menú `%s' i amunt `%s' no concorden

en: @%s to `%s', different from %s name `%s'
ca: @%s a `%s', diferent de %s nom `%s'

en: empty index key in @%s
ca: clau buida d'índex a @%s

en: chm.pm: could not open %s for writing: %s
ca: chm.pm: no es pot obrir %s per a escripture: %s

en: chm.pm: error on closing %s: %s
ca: chm.pm: error en tancar %s: %s

en: l2h: could not open latex file %s for writing: %s
ca: l2h: no s'ha pogut obrir el fitxer latex %s per a escriptura: %s

en: l2h: L2H_TMP directory contains a dot
ca: l2h: el directori L2H_TMP conté un punt

en: l2h: current directory contains a dot
ca: l2h: el directori actual conté un punt

en: l2h: command did not succeed: %s
ca: l2h: l'ordre no ha tingut èxit: %s

en: l2h: image has invalid extension: %s
ca: l2h: la imatge té una extensió no vàlida: %s

en: l2h: rename %s as %s failed: %s
ca: l2h: reanomenar %s com %s ha fallat: %s

en: l2h: could not open %s: %s
ca: l2h: no s'ha pogut obrir %s: %s

en: latex2html.pm: end of @%s item %d not found
ca: latex2html.pm: no s'ha trobat el final de l'element @%s no s'ha trobat %d

en: latex2html.pm: processing produced %d items in HTML; expected %d, the number of items found in the document
ca: latex2html.pm: el processament va produir %d elements en HTML; s'esperava %d, el nombre d'elements trobat al document

en: l2h: could not determine the fragment %d for @%s
ca: l2h: no s'ha pogut determinar el fragment %d per a @%s

en: l2h: could not extract the fragment %d for @%s with output counter %d from HTML
ca: l2h: no s'ha pogut extraure el fragment %d per a @%s amb comptador de sortida %d de HTML

en: l2h: could not load %s: %s
ca: l2h: no s'ha pogut carregar %s: %s

en: l2h: could not open %s for writing: %s
ca: l2h: no s'ha pogut obrir %s per a escriptura: %s

en: tex4ht.pm: could not open %s: %s
ca: tex4ht.pm: no s'ha pogut obrir %s: %s

en: tex4ht.pm: chdir %s failed: %s
ca: tex4ht.pm: ha fallat chdir %s: %s

en: tex4ht.pm: unable to return to initial directory: %s
ca: tex4ht.pm: no s'ha pogut retornar al directori inicial: %s

en: tex4ht.pm: output file missing: %s
ca: tex4ht.pm: falta el fitxer de sortida: %s

en: tex4ht.pm: command failed: %s
ca: tex4ht.pm: ha fallat l'ordre: %s

en: tex4ht.pm: end of @%s item %d not found
ca: tex4ht.pm: no s'ha trobat el final de %s element %d

en: tex4ht.pm: processing produced %d items in HTML; expected %d, the number of items found in the document for @%s
ca: tex4ht.pm: el processament va produir %d element en HTML; s'esperava %d, el nombre d'element trobats al document per a @%s

en: tex4ht.pm: output has no HTML item for @%s %s
ca: tex4ht.pm: la sortida no té element HTML per a @%s: %s

en: tex4ht.pm: processing retrieved %d items in HTML; expected %d, the number of items found in the document for @%s
ca: tex4ht.pm: el processament va recuperar %d elements en HTML; s'esperava %d, el nombre d'elements trobats al document per @%s

en: error loading %s: %s
ca: error en carregar %s: %s

en: %s: unknown variable %s
ca: %s: variable desconeguda %s

en: %s: obsolete variable %s
ca: %s: variable obsoleta %s

en: %s: unknown variable %s
ca: %s: variable desconeguda %s

en: obsolete variable %s
ca: variable obsoleta %s

en: could not read init file %s
ca: no s'ha pogut llegir el fitxer d'inicialització %s

en: ignoring unrecognized TEXINFO_OUTPUT_FORMAT value `%s'
ca: s'ignorarà l'ordre no reconeguda TEXINFO_OUTPUT_FORMAT valor `%s'

en: Usage: %s [OPTION]... TEXINFO-FILE...
ca: Ús: %s [OPCIÓ]... FITXER-TEXINFO...

en: Translate Texinfo source documentation to various other formats, by default
    Info files suitable for reading online with Emacs or standalone GNU Info.
    
    This program is commonly installed as both `makeinfo' and `texi2any';
    the behavior is identical, and does not depend on the installed name.
ca: Tradueix la documentació font Texinfo a diversos altres formats, de forma predeterminada
    El fitxers Info són adequats per llegir en línia amb Emacs o per GNU Info independent.
    Aquest s'instal·la generalment tant com a `makeinfo' com `texi2any';
    el comportament és idèntic, i no depèn del nom instal·lat.

en: General options:
          --document-language=STR locale to use in translating Texinfo keywords
                                    for the output document (default C).
          --error-limit=NUM       quit after NUM errors (default %d).
          --force                 preserve output even if errors.
          --help                  display this help and exit.
          --no-validate           suppress node cross-reference validation.
          --no-warn               suppress warnings (but not errors).
          --conf-dir=DIR          search also for initialization files in DIR.
          --init-file=FILE        load FILE to modify the default behavior.
      -c, --set-customization-variable VAR=VAL  set customization variable VAR 
                                    to value VAL.
      -v, --verbose               explain what is being done.
          --version               display version information and exit.
ca: Opcions generals
          --document-language=STR locale a usar quan es tradueixen paraules clau Texinfo
                                    per al document de sortida (predeterminat C).
          --error-limit=NUM       surt després de NUM errors (predeterminat %d).
          --force                 preserva la sortida tot i que hi hagi errors.
          --help                  mostra aquesta ajuda i surt.
          --no-validate           suprimeix la validació de referències creuades entre nodes.
          --no-warn               suprimeix els advertiments (però no els errors)
          --conf-dir=DIR          cerca també fitxer d'inicialització a DIR.
          --init-file=FITXER      carrega FITXER per modificar el comportament predeterminat.
      -c, --set-customization-variable VAR=VAL  estableix la variable VAR de personalització
                                    al valor VAL.
      -v, --verbose               explica el que es fa.
          --version               mostra la informació de versió i surt.

en: Output format selection (default is to produce Info):
          --docbook               output Docbook XML rather than Info.
          --html                  output HTML rather than Info.
          --plaintext             output plain text rather than Info.
          --xml                   output Texinfo XML rather than Info.
          --dvi, --dvipdf, --ps, --pdf  call texi2dvi to generate given output,
                                    after checking validity of TEXINFO-FILE.
ca: Selecció de format de sortida (es produeix Info de forma predeterminada):
          --docbook               produeix Docbook XML en comptes d'Info.
          --html                  produeix HTML en comptes d'Info.
          --plaintext             produeix text sense format en comptes d'Info.
          --xml                   produeix Texinfo XML en comptes d'Info.
          --dvi, --dvipdf, --ps, --pdf  crida texi2dvi per generar la sortida donada,
                                   després de verificar la validesa de FITXER-TEXINFO.

en: General output options:
      -E, --macro-expand=FILE     output macro-expanded source to FILE,
                                    ignoring any @setfilename.
          --no-headers            suppress node separators, Node: lines, and menus
                                    from Info output (thus producing plain text)
                                    or from HTML (thus producing shorter output).
                                    Also, if producing Info, write to
                                    standard output by default.
          --no-split              suppress any splitting of the output;
                                    generate only one output file.
          --[no-]number-sections  output chapter and sectioning numbers;
                                    default is on.
      -o, --output=DEST           output to DEST.
                                    With split output, create DEST as a directory
                                     and put the output files there.
                                    With non-split output, if DEST is already
                                     a directory or ends with a /,
                                     put the output file there.
                                    Otherwise, DEST names the output file.
ca: Opcions de sortida generals:
      -E, --macro-expand=FITXER   bolca la font expandida amb macros a FITXER,
                                    ignorant qualsevol @setfilename.
          --no-headers            suprimeix els separadors de nodes, Node: línies i menús
                                    de la sortida Info (produint aleshores text sense format)
                                    o de l'HTML (produint aleshores una sortida més curta).
                                    A més a més, si s'està produint Info, escriu a la
                                    sortida estàndard de forma predeterminada
          --no-split              suprimeix qualsevol divisió de la sortida;
                                    genera únicament un fitxer de sortida.
          --[no-]number-sections  bolca el números de capítols i seccions;
                                    està activat de forma predeterminada.
      -o, --output=DEST           bolca a  DEST.
                                    Amb sortida dividida, crea DEST com a directori
                                     i posa-hi els fitxers de sortida.
                                    Amb sortida sense divisió, si DEST ja és 
                                     un directori o acaba amb /,
                                     posa-hi els fitxers de sortida.
                                    En cas contrari, DEST anomena el fitxer de sortida.

en: Options for Info and plain text:
          --disable-encoding      do not output accented and special characters
                                    in Info output based on @documentencoding.
          --enable-encoding       override --disable-encoding (default).
          --fill-column=NUM       break Info lines at NUM characters (default %d).
          --footnote-style=STYLE  output footnotes in Info according to STYLE:
                                    `separate' to put them in their own node;
                                    `end' to put them at the end of the node, in
                                    which they are defined (this is the default).
          --paragraph-indent=VAL  indent Info paragraphs by VAL spaces (default %d).
                                    If VAL is `none', do not indent; if VAL is
                                    `asis', preserve existing indentation.
          --split-size=NUM        split Info files at size NUM (default %d).
ca: Opcions per Info i text sense format:
          --disable-encoding      no bolquis caràcters accentuats o especials
                                    a Info en base a @documentencoding.
          --enable-encoding       anul·la --disable-encoding (de forma predeterminada).
          --fill-column=NUM       trunca les línies Info a NUM caràcters (predeterminat %d)
          --footnote-style=ESTIL  bolca les notes a peu de pàgina d'acord amb ESTIL:
                                    `separate' per posar-les en el seu propi node, en 
                                    el qual estan definides (comportament predeterminat)
    which they are defined (this is the default).
          --paragraph-indent=VAL  sagna el paràgraf per VAL espais (predeterminat %d)
                                    Si val és `none', no sagnis; si VAL és
                                    `asis', preserva el sagnat preexistent.
          --split-size=NUM        divideix els fitxers Info a la mida NUM (predeterminat %d).

en: Options for HTML:
          --css-include=FILE      include FILE in HTML <style> output;
                                    read stdin if FILE is -.
          --css-ref=URL           generate CSS reference to URL.
          --internal-links=FILE   produce list of internal links in FILE.
          --split=SPLIT           split at SPLIT, where SPLIT may be `chapter',
                                    `section' or `node'.
          --transliterate-file-names  use file names in ASCII transliteration.
          --node-files            produce redirection files for nodes and 
                                    anchors; default is set only if split.
ca: Opcions per a HTML:
          --css-include=FITXER    inclou FITXER a la sortida <estil> HTML;
                                    llegeix l'entrada estàndard si FITXER és -.
          --css-ref=URL           genera la referència CSS a URL.
          --internal-links=FITXER produeix una llista d'enllaços interns a FITXER.
          --split=DIVISIÓ           divideix a DIVISIÓ, on DIVISIÓ pot ser `chapter'
                                    `secció' o `node'.
          --transliterate-file-names  usa els noms de fitxer en transliteració ASCII.
          --node-files            produeix fitxers de redirecció per a nodes i àncores; de forma predeterminada està activat sols si hi ha divisió.

en: Options for XML and Docbook:
          --output-indent=VAL     does nothing, retained for compatibility.
ca: Opcions per a XML i Docbook:
          --output-indent=VAL     no fa res, es manté per compatibilitat.

en: Options for DVI/PS/PDF:
          --Xopt=OPT              pass OPT to texi2dvi; can be repeated.
ca: Opcions per a DVI/PS/PDF:
          --Xopt=OPT              passa OPT a texi2dvi: es pot repetir.

en: Input file options:
          --commands-in-node-names  does nothing, retained for compatibility.
      -D VAR                        define the variable VAR, as with @set.
      -D 'VAR VAL'                  define VAR to VAL (one shell argument).
      -I DIR                        append DIR to the @include search path.
      -P DIR                        prepend DIR to the @include search path.
      -U VAR                        undefine the variable VAR, as with @clear.
ca: Opcions de fitxer d'entrada:
          --commands-in-node-names  no fa res, es manté per compatibilitat.
      -D VAR                        defineix la variable VAR, igual que amb @set.
      -D 'VAR VAL'                  defineix VAR a VAL (un argument d'intèrpret d'ordres).
      -I DIR                        annexa DIR al camí de cerca d'@include
      -P DIR                        avantposa DIR al camí de cerca d'@include
      -U VAR                        anul·la la definició de la variable VAR, igual que amb @clear

en: Conditional processing in input:
      --ifdocbook       process @ifdocbook and @docbook even if
                          not generating Docbook.
      --ifhtml          process @ifhtml and @html even if not generating HTML.
      --ifinfo          process @ifinfo even if not generating Info.
      --ifplaintext     process @ifplaintext even if not generating plain text.
      --iftex           process @iftex and @tex.
      --ifxml           process @ifxml and @xml.
      --no-ifdocbook    do not process @ifdocbook and @docbook text.
      --no-ifhtml       do not process @ifhtml and @html text.
      --no-ifinfo       do not process @ifinfo text.
      --no-ifplaintext  do not process @ifplaintext text.
      --no-iftex        do not process @iftex and @tex text.
      --no-ifxml        do not process @ifxml and @xml text.
    
      Also, for the --no-ifFORMAT options, do process @ifnotFORMAT text.
ca: Processament condicional a l'entrada:
      --ifdocbook       processa @ifdocbook i @docbook tot i que no
                          s'estigui generant Docbook.
      --ifhtml          processa @ifhtml i @html tot i que no s'estigui generant HTML.
      --ifinfo          processa @ifinfo tot i que no s'estigui generant Info.
      --ifplaintext     processa @ifplaintext tot i que no s'estigui generant text sense format.
      --iftex           processa @iftex i @tex.
      --ifxml           processa @ifxml i @xml.
      --no-ifdocbook    no processis el text @ifdocbook i @docbook.
      --no-ifhtml       no processis el text @ifhtml i @html.
      --no-ifinfo       no processis el text @ifinfo.
      --no-ifplaintext  no processis el text @ifplaintext.
      --no-iftex        no processis el text @iftex i @tex.
      --no-ifxml        no processis el text @ifxml i @xml.
    
      A més, per les opcions --noifFORMAT, processa igualment el text @ifnotFORMAT.

en:   The defaults for the @if... conditionals depend on the output format:
      if generating Docbook, --ifdocbook is on and the others are off;
      if generating HTML, --ifhtml is on and the others are off;
      if generating Info, --ifinfo is on and the others are off;
      if generating plain text, --ifplaintext is on and the others are off;
      if generating XML, --ifxml is on and the others are off.
ca:   Els valors predeterminats per als condicionals @if... depenen del format de la sortida:
      si s'està generant Docbook, --ifdocbook està activat i els altres estan desactivats
      si s'està generant Docbook, --ifdocbook està activat i els altres estan desactivats
      si s'està generant HTML, --ifhtml està activat i els altres estan desactivats
      si s'està generant Info, --ifinfo està activat i els altres estan desactivats
      si s'està generant plain text, --ifplaintext  està activat i els altres estan deactivats
      si s'està generant XML, --ifxml està activat i els altres estan desactivats

en: Examples:
      makeinfo foo.texi                      write Info to foo's @setfilename
      makeinfo --html foo.texi               write HTML to @setfilename
      makeinfo --xml foo.texi                write Texinfo XML to @setfilename
      makeinfo --docbook foo.texi            write Docbook XML to @setfilename
      makeinfo --plaintext foo.texi          write plain text to standard output
      makeinfo --pdf foo.texi                write PDF using texi2dvi
    
      makeinfo --html --no-headers foo.texi  write html without node lines, menus
      makeinfo --number-sections foo.texi    write Info with numbered sections
      makeinfo --no-split foo.texi           write one Info file however big
ca: Exemples:
      makeinfo foo.texi                      escriu Info a @setfilename
      makeinfo --html foo.texi               escriu HTML a @setfilename
      makeinfo --xml foo.texi                escriu Texinfo XML  @setfilename
      makeinfo --docbook foo.texi            escriu Docbook XML  @setfilename
      makeinfo --plaintext foo.texi          escriu text sense format a la sortida estàndard
      makeinfo --pdf foo.texi                escriu PDF usant texi2dvi
    
      makeinfo --html --no-headers foo.texi  escriu html sense línies de node, menús
      makeinfo --number-sections foo.texi    escriu Info seccions numerades
      makeinfo --no-split foo.texi           escriu un sol fitxer Info, no importa la mida

en: %s: --footnote-style arg must be `separate' or `end', not `%s'.
ca: %s: l'argument --footnote-style ha de ser  `separate' o `end', no `%s'.

en: %s: --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
ca: %s: l'argument --paragraph-indent arg ha de ser numeric/`none'/`asis', no `%s'.

en: %s: when generating %s, only one input FILE may be specified with -o
ca: %s: quan s'estigui generant %s, sols es pot especificar un FITXER amb -o

en: --Xopt option without printed output
ca: opció --Xopt sense sortida impresa

en: unknown tree transformation %s
ca: transformació d'arbre desconeguda %s

en: ignoring splitting for format %s
ca: s'ignorarà la divisió per al format %s

en: %s: missing file argument.
ca: %s: falta l'argument de fitxer.

en: Try `%s --help' for more information.
ca: Proveu `%s --help' per a més informació.

en: fill_gaps_in_sectioning transformation return no result. No section?
ca: la transformació fill_gaps_in_sectioning no ha retornat cap resultat. No hi ha cap secció?

en: error on closing macro expand file %s: %s
ca: error en tancar el fitxer d'expansió de macros %s: %s

en: could not open %s for writing: %s
ca: no s'ha pogut obrir %s per a escriptura: %s

en: insert_nodes_for_sectioning_commands transformation return no result. No section?
ca: la transformació insert_nodes_for_sectioning_commands no ha retornat cap resultat. No hi ha cap secció?

en: %s: error on closing %s: %s
ca: %s: error en tancar %s: %s

en: %s: error on closing internal links file %s: %s
ca: %s: error en tancar els fitxers d'enllaços interns %s: %s

en: %s: could not open %s for writing: %s
ca: %s: no s'ha pogut obrir %s per a escriptura: %s

en: %s: unrecognized option `%s'
ca: %s: opció no reconeguda '%s'

en: %s is not a Texinfo index file
ca: %s no és un fitxer d'índex Texinfo

en: %s:%d: Bad key %s in record
ca: %s:%d: Clau %s dolenta al registre

en: %s:%d: Bad entry; expected three fields, not %d
ca: %s:%d: Entrada dolente; s'esperaven tres camps, no %d

en: %s:%d: Bad entry; expected %s at column %d
ca: %s:%d: Entrada dolenta; s'esperava %s a la columna %d

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
ca: Ús: %s [OPCIÓ]... FITXER...

en: Generate a sorted index for each TeX output FILE.
ca: Genera un índex ordenat per a cada FITXER de sortida TeX.

en: Usually FILE... is specified as `foo.??' for a document `foo.texi'.
ca: En general FITXER... s'especifica com `bla.??' per a un document `foo.texi'.

en: Options:
ca: Opcions:

en:  -h, --help   display this help and exit
ca:  -h, --help   mostra aquesta ajuda i surt

en:  --version    display version information and exit
ca:  --version    mostra la versió d'informació i surt

en:  --           end option processing
ca:  --           finalitza el processament d'opcions
