texinfo 5.9.93 - en to eo translation catalogue (655 entries)

en: 	Try `%s --help' for a complete list of options.
eo: 	Por ricevi kompletan liston da opcioj, tajpu “%s --help”.

en: 
    * Menu:
    
      (File)Node                        Lines   Size   Containing File
      ----------                        -----   ----   ---------------
eo: 
    * Menu:
      (Dosiero)Nodo                     Linioj  Longo  Entenanta dosiero
      --------------                    ------  -----  -----------------

en: 
    Examples:
      info                       show top-level dir menu
      info info                  show the general manual for Info readers
      info info-stnd             show the manual specific to this Info program
      info emacs                 start at emacs node from top-level dir
      info emacs buffers         select buffers menu entry in emacs manual
      info emacs -n Files        start at Files node within emacs manual
      info '(emacs)Files'        alternative way to start at Files node
      info --show-options emacs  start at node with emacs' command line options
      info --subnodes -o out.txt emacs  dump entire manual to out.txt
      info -f ./foo.info         show file ./foo.info, not searching dir
eo: 
    Ekzemploj:
      info                       montri la ĉefan menuon de la Info-katalogo
      info info                  montri ĝeneralan manlibron pri Info
      info info-stnd             montri la manlibron por ĉi tiu 'info'-programo
      info emacs                 komenci je la nodo «emacs» el la kataloga nodo
      info emacs buffers         elekti la menueron «buffers» en Emaksa manlibro
      info emacs -n Files        komenci je la nodo «Files» en Emaksa manlibro
      info '(emacs)Files'        komenci je la nodo «Files» en Emaksa manlibro
      info --usage emacs         komenci je la Emaksaj komandliniaj opcioj
      info --sub -o ELO.txt emacs  eligi tutan Emaksan manlibron al ELO.txt
      info -f ./UMO.info         eligi la dosieron ./UMO.info sen atenti «dir»

en: 
    For a summary of key bindings, type H within Info.
eo: 
    Por prezento de la komandoklavoj, tajpu «H» ene de 'info'.

en: 
    The first non-option argument, if present, is the menu entry to start from;
    it is searched for in all 'dir' files along INFOPATH.
    If it is not present, info merges all 'dir' files and shows the result.
    Any remaining arguments are treated as the names of menu
    items relative to the initial node visited.
eo: 
    La unua neopcia argumento, se ĝi indikatas, estas nomo de la unue vizitenda
    menuero, kiu serĉotas en ĉiuj 'dir'-dosieroj troveblaj per INFOPATH.
    Se ĝi mankas, Info kunfandas ĉiujn 'dir'-dosierojn kaj montras la rezulton.
    Ĉiuj ceteraj argumentoj traktatas kiel nomoj de menueroj relative al la unue
    vizitenda nodo.  Eblas mallongigi tiujn nomojn se ili restas unikaj.

en:       --strict-node-location   (for debugging) use Info file pointers as-is.
          --subnodes               recursively output menu items.
      -v, --variable VAR=VALUE     assign VALUE to Info variable VAR.
          --vi-keys                use vi-like and less-like key bindings.
          --version                display version information and exit.
      -w, --where, --location      print physical location of Info file.
      -x, --debug=NUMBER           set debugging level (-1 for all).
eo:       --strict-node-location   (por misoŝpurumo) uzi Info-referencojn tielkiel
          --subnodes               rikure eligi la menuerojn
      -v, --variable VAR=VALORO    valorizi Info-variablon VAR kun VALORO
          --vi-keys                uzu 'vi'-eskan kaj 'less'-eskan komandoklavojn
          --version                montri programversion kaj eliri
      -w, --where, --location      eligi la fizikan situon de la Info-dosiero
      -x, --debug=NUMERO           erarserĉa nivelo (-1 por ciuj mesaĝoj)

en:    Source files groveled to make this file include:
eo:    La tralaboritaj fontodosieroj por fari ĉi tiun dosieron:

en:   -R, --raw-escapes            output "raw" ANSI escapes (default).
          --no-raw-escapes         output escapes as literal text.
          --restore=FILE           read initial keystrokes from FILE.
      -O, --show-options, --usage  go to command-line options node.
eo:   -R, --raw-escapes            eligi ANSI-eskapilojn «krude» (la defaŭlto)
          --no-raw-escapes         eligi ANSI-eskapilojn kiel tekstajn signojn
          --restore=DOSIERO        legi la unuajn klavofrapojn el DOSIERO
      -O, --show-options, --usage  montri la nodon pri komandliniaj opcioj

en:   -b, --speech-friendly        be friendly to speech synthesizers.
eo:   -b, --speech-friendly        esti afabla al la parolsinteziloj.

en:   -h, --help                   display this help and exit.
          --index-search=STRING    go to node pointed by index entry STRING.
      -n, --node=NODENAME          specify nodes in first visited Info file.
      -o, --output=FILE            output selected nodes to FILE.
eo:   -h, --help                   montri ĉi tiun helpon kaj eliri
          --index-search=ĈENO      viziti nodon referencatan per la indeksero ĈENO
      -n, --node=NODO              komenci per ĉi tiu NODO en la unua Info-dosiero
      -o, --output=DOSIERO         eligi la elektotajn nodojn al DOSIERO

en:   The defaults for the @if... conditionals depend on the output format:
      if generating Docbook, --ifdocbook is on and the others are off;
      if generating HTML, --ifhtml is on and the others are off;
      if generating Info, --ifinfo is on and the others are off;
      if generating plain text, --ifplaintext is on and the others are off;
      if generating XML, --ifxml is on and the others are off.
eo:   La defaŭlta konduto de la @if...-frazoj dependas de la celata formo:
      kiam DocBook generiĝas, --ifdocbook aktivas kaj la ceteraj malaktivas;
      kiam HTML generiĝas, --ifhtml aktivas kaj la ceteraj malaktivas;
      kiam Info generiĝas, --ifinfo aktivas kaj la ceteraj malaktivas; 
      kiam plata teksto generiĝas, --ifplaintext aktivas kaj la ceteraj malaktivas;
      kiam XML generiĝas, --ifxml aktivas kaj la ceteraj malaktivas.

en:  --           end option processing
eo:   --                ne rekoni pluajn opciojn

en:  --debug             report what is being done.
     --delete            delete existing entries for INFO-FILE from DIR-FILE;
                          don't insert any new entries.
     --defsection=TEXT   like --section, but only use TEXT if no sections
                          are present in INFO-FILE (replacing "Miscellaneous").
     --description=TEXT  the description of the entry is TEXT; used with
                          the --name option to become synonymous with the
                          --entry option.
     --dir-file=NAME     specify file name of Info directory file;
                          equivalent to using the DIR-FILE argument.
     --dry-run           same as --test.
eo:   --debug               raporti ĉion kio fariĝas
      --delete              forigi ekzistantajn erojn el INFO-DOSIERO;
                              ne enŝovi iun ajn novan eron
      --defsection=TEKSTO   kiel '--section', sed TEKSTO nur uziĝas kiam la
                              INFO-DOSIERO ne enhavas iujn ajn sekciojn
      --description=TEKSTO  la priskribo de la ero estu TEKSTO; kune kun la
                              opcio '--name' ĝi egalas al la opcio '--entry'
      --dir-file=DOSIERO    nomo de la uzenda Info-katalogo;
                              egalas al uzi la argumenton 'DIR-DOSIERO'
      --dry-run             egalas al '--test'

en:  --entry=TEXT        insert TEXT as an Info directory entry,
                          overriding any corresponding entry from DIR-FILE.
                          TEXT is written as an Info menu item line followed
                           by zero or more extra lines starting with whitespace.
                          If you specify more than one entry, all are added.
                          If you don't specify any entries, they are determined
                           from information in the Info file itself.
eo:   --entry=TEKSTO        enmeti TEKSTOn kiel eron en Info-katalogo,
                              anstataŭigante kongruan eron de DIR-DOSIERO;
                              TEKSTO havu la formon de menuera linio plus nul aŭ
                              pluraj kromaj linioj kiuj komencas per blankspaco;
                              se estas pli ol unu ero, ili ĉiuj aldoniĝas;
                              se neniu ero indikatas, aldoniĝas la eroj kiuj
                              determiniĝas el la informoj de la Info-dosiero

en:  --help              display this help and exit.
     --info-dir=DIR      same as --dir-file=DIR/dir.
     --info-file=FILE    specify Info file to install in the directory;
                          equivalent to using the INFO-FILE argument.
     --item=TEXT         same as --entry=TEXT.
     --keep-old          do not replace entries, or remove empty sections.
eo:   --help                montri ĉi tiun helpon kaj eliri
      --info-dir=UJO        egalas al '--dir-file=UJO/dir'
      --info-file=DOSIERO   nomo de Info-dosiero kiu instalendas en Info-katalogo;
                              egalas al uzi la argumenton 'INFO-DOSIERO'
      --item=TEKSTO         egalas al '--entry=TEKSTO'
      --keep-old            ne anstataŭigi erojn, kaj ne forigi vakajn sekciojn

en:  --maxwidth, --max-width=COL  wrap description at column COL.
     --menuentry=TEXT    same as --name=TEXT.
     --name=TEXT         the name of the entry is TEXT; used with --description
                          to become synonymous with the --entry option.
     --no-indent         do not format new entries in the DIR file.
     --quiet             suppress warnings.
eo:   --maxwidth, --max-width=KOLUMNO  faldi priskribon je ĉi tiu KOLUMNO
      --menuentry=TEKSTO    egalas al '--name=TEKSTO'
      --name=TEKSTO         la nomo de la ero estu TEKSTO; kune kun la opcio
                              '--description' ĝi egalas al opcio '--entry'
      --no-indent           ne deŝovi kaj aranĝi novajn erojn en la kataloga dosiero
      --quiet               ne eligi avertojn

en:  --regex=R           put this file's entries in all sections that match the
                          regular expression R (ignoring case).
     --remove            same as --delete.
     --remove-exactly    only remove if the info file name matches exactly;
                          suffixes such as .info and .gz are not ignored.
     --section=SEC       put entries in section SEC of the directory.
                          If you specify more than one section, all the entries
                           are added in each of the sections.
                          If you don't specify any sections, they are determined
                           from information in the Info file itself;
                           if nothing is available there, the --defsection
                           value is used; if that is not specified, the
                           final default is "Miscellaneous".
     --section R SEC     equivalent to --regex=R --section=SEC --add-once.
eo:   --regex=RE            meti la erojn en ĉiujn sekciojn kiuj kongruas kun
                              regulesprimo RE (kie uskleco ignoriĝas)
      --remove              egalas al '--delete'
      --remove-exactly      nur forigi erojn se la Info-dosiernomo kongruas ekzakte;
                              sufiksoj kiel '.info' kaj '.gz' ne ignoriĝas
      --section=SEKCIO      meti erojn en la ĉi tiu SEKCIO de la Info-katalogo;
                              se pluraj sekcioj indikatas, ĉiuj eroj aldoniĝas en
                              ilin ĉiujn; se neniu sekcio indikatas, uzendaj sekcioj
                              determiniĝos el la informoj de la Info-dosiero mem;
                              se tie nenio haveblas, la valoro de '--defsection'
                              uziĝas; se tiu ne indikatas, "Miscellaneous" uziĝas
      --section RE SEKCIO   egalas al '--regex=RE --section=SEKCIO --add-once'

en:  --silent            suppress warnings.
     --test              suppress updating of DIR-FILE.
     --version           display version information and exit.
eo:   --silent              ne eligi avertojn
      --test                ne ĝisdatigi la katalogan dosieron
      --version             montri programversion kaj eliri

en:  --version    display version information and exit
eo:       --version     montri programversion kaj eliri

en:  -h, --help   display this help and exit
eo:   -h, --help        montri ĉi tiun helpon kaj eliri

en:  Subfile: %s
eo:  Subdosiero: %s

en:  backward
eo:  malantaŭen

en:  case-sensitively
eo:  usklecodistinge

en: "%s" is invalid
eo: «%s» ne validas

en: "%s", line %u:
eo: «%s», linio %u:

en: %c%s expects `i' or `j' as argument, not `%s'
eo: %c%s atendas argumenton 'i' aŭ 'j', ne '%s'

en: %c%s is obsolete.
eo: %c%s arkaikiĝis.

en: %c%s is obsolete; %s
eo: %c%s arkaikiĝis; %s

en: %c%s missing close brace
eo: %c%s sen “}”

en: %c%s requires a name
eo: %c%s bezonas nomon

en: %d completion:
     | %d completions:
eo[0]: %d kompletigo:
eo[1]: %d kompletigoj:

en: %s can be invoked via %s.
eo: %s vokeblas per %s.

en: %s can only be invoked via %s.
eo: %s vokeblas nur per %s.

en: %s for %s
eo: %s por %s

en: %s is not a Texinfo index file
eo: %s ne estas indeksa dosiero de Texinfo

en: %s is not a valid language code
eo: %s ne estas valida lingvokodo

en: %s is not a valid region code
eo: %s ne estas valida regiona kodo

en: %s is not a valid split possibility
eo: %s ne estas valida fenda elekto

en: %s is undefined.
eo: %s estas nedifinita.

en: %s pointer `%s' (for node `%s') different from %s name `%s'
eo: %s-ligo '%s' (por nodo «%s») malsamas de %s-nomo '%s'

en: %s reference to nonexistent `%s'
eo: %s referenco al neekzistanta «%s»

en: %s requires an argument: the formatter for %citem
eo: %s bezonas argumenton: la aranĝilon por %citem

en: %s: --footnote-style arg must be `separate' or `end', not `%s'.
eo: %s: Post “--footnote-style” estu “separate” aŭ “end”, ne “%s”.

en: %s: --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
eo: %s: Post “--paragraph-indent” estu nombro, “none” aŭ “asis”, ne “%s”.

en: %s: Specify the Info file only once.
eo: %s: Indiku la Info-dosieron solfoje.

en: %s: already have dir file: %s
eo: %s: dir-dosiero jam ekzistas: %s

en: %s: could not open %s for writing: %s
eo: %s: ne eblas malfermi %s por skribi: %s

en: %s: could not read (%s) and could not create (%s)
eo: %s: ne eblas legi (%s) kaj ne eblas krei (%s)

en: %s: empty file
eo: %s: malplena dosiero

en: %s: error on closing %s: %s
eo: %s: eraro dum fermo de %s: %s

en: %s: error on closing internal links file %s: %s
eo: %s: eraro dum fermo de %s (dosiero de internaj ligoj): %s

en: %s: invalid option -- '%c'
eo: %s: nevalida opcio -- «%c»

en: %s: missing file argument.
eo: %s: mankas dosiera argumento.

en: %s: no such variable
eo: %s: nekonata variablo

en: %s: obsolete variable %s
eo: %s: arkaika variablo %s

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio «%c%s» ne toleras argumenton

en: %s: option '%s' is ambiguous
eo: %s: opcio «%s» estas ambigua

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
eo: %s: opcio «%s» estas ambigua; eblaĵoj estas:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio «--%s» ne toleras argumenton

en: %s: option '--%s' requires an argument
eo: %s: opcio «--%s» bezonas argumenton

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
eo: %s: opcio «-W %s» ne toleras argumenton

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
eo: %s: opcio «-W %s» estas ambigua

en: %s: option '-W %s' requires an argument
eo: %s: opcio «-W %s» bezonas argumenton

en: %s: option requires an argument -- '%c'
eo: %s: opcio bezonas argumenton -- «%c»

en: %s: output incompatible with split
eo: %s: eligo malkongruas kun fendo

en: %s: unknown variable %s
eo: %s: nekonata variablo %s

en: %s: unknown variable %s
eo: %s: nekonata variablo %s

en: %s: unrecognized option '%c%s'
eo: %s: nekonata opcio «%c%s»

en: %s: unrecognized option '--%s'
eo: %s: nekonata opcio «--%s»

en: %s: unrecognized option `%s'
eo: %s: nekonata opcio «--%s»

en: %s: when generating %s, only one input FILE may be specified with -o
eo: %s: dum generado de %s, eblas indiki nur unu enigan DOSIEROn kun opcio '-o'

en: %s:%d: Bad entry; expected %s at column %d
eo: %s:%d: Misa ero; atendiĝis %s je kolumno %d

en: %s:%d: Bad entry; expected three fields, not %d
eo: %s:%d: Misa ero; atendiĝis 3 kampoj, ne %d

en: %s:%d: Bad key %s in record
eo: %s:%d: Misa sloŝilo %s en rikordo

en: '%s' is invalid
eo: '%s' ne validas

en: '%s' is not on any keys
eo: «%s» estas en neniu klavo

en: -%s%s-Info: (%s)%s, %ld lines --%s--
eo: -%s%s-Info: (%s)%s, %ld linioj --%s--

en: -%s---Info: %s, %ld lines --%s--
eo: -%s---Info: %s, %ld linioj --%s--

en: --*** Tags out of Date ***
eo: --*** Etikedoj malaktualiĝis ***

en: ---------- Footnotes ----------
eo: ---------- Piednotoj ----------

en: -----Info: (), lines ----,
eo: -----Info: (), linioj ----,

en: --Xopt option without printed output
eo: opcio '--Xopt' indikatas sed ne fariĝas preseligo

en: --css-include ended in comment
eo: '--css-include' finiĝas en komento

en: 1...9       Pick the first...ninth item in this node's menu.
eo: 1...9       Elekti respektive la unuan ... la naŭan eron de ĉi-noda menuo.

en: @%s `%s' previously defined
eo: @%s '%s' jam difiniĝis antaŭe

en: @%s after the first element
eo: '@%s' post la unua elemento

en: @%s arg must be `on', `off' or `odd', not `%s'
eo: argumento de '@%s' devus esti 'on' aŭ 'off' aŭ 'odd', ne '%s'

en: @%s arg must be `separate' or `end', not `%s'
eo: argumento de '@%s' devus esti 'separate' aŭ 'end', ne '%s'

en: @%s arg must be `top' or `bottom', not `%s'
eo: argumento de '@%s' devus esti 'top' aŭ 'bottom', ne '%s'

en: @%s cross-reference name should not contain `:'
eo: '@%s' -- referenca nomo ne devus enteni «:»

en: @%s defined with zero or more than one argument should be invoked with {}
eo: '@%s' kiu difiniĝis kun nula aŭ pluraj argumentoj alvokiĝendus kun {}

en: @%s entry node name `%s' different from %s name `%s'
eo: @%s-era nodnomo '%s' malsamas de %s-nomo '%s'

en: @%s expected braces
eo: @%s postulas vinkulojn {}

en: @%s has text but no @item
eo: '@%s' havas tekston sed neniun '@item'

en: @%s in empty multitable
eo: @%s en vaka plurtabelo

en: @%s is not meaningful outside `@float' environment
eo: @%s sensencas ekster bloko '@float'

en: @%s leads to a merging of %s in itself, ignoring
eo: @%s kondukus al kunfando de %s en si mem; ignoriĝas

en: @%s missing argument
eo: Al '@%s' mankas argumento

en: @%s missing close brace
eo: @%s sen “}”

en: @%s missing closing delimiter sequence: %s}
eo: Al @%s mankas ferma disigila sekvenco: %s}

en: @%s missing first argument
eo: al '@%s' mankas unua argumento

en: @%s node name should not contain `%s'
eo: '@%s' -- nodnomo ne devus enteni «%s»

en: @%s node name should not contain `:'
eo: '@%s' -- nodnomo ne devus enteni «:»

en: @%s not allowed inside `@%s' block
eo: @%s ne permesatas ene de bloko '@%s'

en: @%s not empty
eo: @%s ne vakas

en: @%s not meaningful inside `@%s' block
eo: @%s estas sensenca ene de bloko '@%s'

en: @%s not meaningful outside `@titlepage' and `@quotation' environments
eo: @%s sensencas ekster blokoj '@titlepage' aŭ '@quotation'

en: @%s only meaningful on a @multitable line
eo: '@%s' nur sencas en '@multitable'-linio

en: @%s output more than once: %s
eo: '@%s' eliĝis plu ol unu fojo: %s

en: @%s outside of any node
eo: '@%s' ekster iu ajn nodo

en: @%s outside of table or list
eo: @%s ekster tabelo aŭ listo

en: @%s reference to nonexistent node `%s'
eo: @%s referenco al neekzistanta nodo «%s»

en: @%s seen before @%s closing brace
eo: '@%s' renkontiĝis antaŭ ferma '}' de '@%s'

en: @%s seen before @end %s
eo: '@%s' renkontiĝis antaŭ '@end %s'

en: @%s seen before first @node
eo: '@%s' renkontiĝis jam antaŭ la unua '@node'

en: @%s should be right below `@float'
eo: @%s devus esti tuj sub '@float'

en: @%s should not appear in @%s
eo: '@%s' ne devus aperi en '@%s'

en: @%s should not be associated with @top
eo: '@%s' ne devus esti rilatita al '@top'

en: @%s should only accept a @-command as argument, not `%s'
eo: @%s devas toleri nur @-komando kiel argumento, ne '%s'

en: @%s should only appear at a line beginning
eo: @%s devus aperi nur je komenco de linio

en: @%s should only appear at beginning or end of document
eo: @%s devus aperi nur je komenco aŭ fino de dokumento

en: @%s should only appear in heading or footing
eo: @%s devus aperi nur en ĉapo aŭ subumo

en: @%s should only appear in math context
eo: @%s devus aperi nur en matematika kunteksto

en: @%s to `%s', different from %s name `%s'
eo: @%s al '%s', malsamas de %s-nomo '%s'

en: @%s without associated character
eo: @%s sen rilatata signo

en: @%s: could not find %s
eo: @%s: ne eblas trovi %s

en: @%s: could not open %s: %s
eo: @%s: ne eblas malfermi %s: %s

en: @allowcodebreaks arg must be `true' or `false', not `%s'
eo: argumento de '@allowcodebreaks' devus esti 'true' aŭ 'false', ne '%s'

en: @dircategory after first node
eo: '@dircategory' post la unua nodo

en: @direntry after first node
eo: '@direntry' post la unua nodo

en: @end %s seen before @%s closing brace
eo: '@end %s' renkontiĝis antaŭ ferma '}' de '@%s'

en: @end %s should only appear at a line beginning
eo: '@end %s' devus aperi nur je komenco de linio

en: @exampleindent arg must be numeric/`asis', not `%s'
eo: argumento de '@exampleindent' devus esti numera aŭ 'asis', ne '%s'

en: @firstparagraphindent arg must be `none' or `insert', not `%s'
eo: argumento de '@firstparagraphindent' devus esti 'none' aŭ 'insert', ne '%s'

en: @image file `%s' (for HTML) not found, using `%s'
eo: '@image'-dosiero «%s» (por HTML) ne troviĝas; «%s» uziĝas

en: @image file `%s' not found, using `%s'
eo: '@image'-dosiero «%s» ne troviĝas; «%s» uziĝas

en: @image file `%s' unreadable: %s
eo: Dosiero «%s» en komando '@image' ne legeblas: %s

en: @image missing filename argument
eo: mankas dosiera argumento en komando '@image'

en: @import not finished in css file
eo: nefinita komando '@import' en CSS-dosiero

en: @itemx must follow @item
eo: '@itemx' devas sekvi '@item'

en: @itemx should not begin @%s
eo: '@itemx' ne devus esti je komenco de '@%s'

en: @kbdinputstyle arg must be `code'/`example'/`distinct', not `%s'
eo: argumento de '@kbdinputstyle' devus esti 'code'/'example'/'distinct', ne '%s'

en: @node name should not contain `,': %s
eo: '@node' -- nomo ne devus enteni «,»: %s

en: @node precedes @%s, but parts may not be associated with nodes
eo: '@node' antaŭ '@%s', sed partoj ne rajtas rilati al nodoj

en: @paragraphindent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'
eo: argumento de '@paragraphindent' devus esti numera aŭ 'none' aŭ 'asis', ne '%s'

en: @sp arg must be numeric, not `%s'
eo: argumento de @sp devas esti nombro, ne '%s'

en: @strong{Note...} produces a spurious cross-reference in Info; reword to avoid that
eo: «@strong{Note...}» estigas falsan referencon en Info; alivortigu por eviti tion

en: @tab before @item
eo: '@tab' antaŭ '@item'

en: @urefbreakstyle arg must be `after'/`before'/`none', not `%s'
eo: argumento de '@urefbreakstyle' devus esti 'after'/'before'/'none', ne '%s'

en: Accept (or force completion of) this line
eo: Akcepti (aŭ kompletigi) ĉi tiun linion

en: Add or remove entries in INFO-FILE from the Info directory DIR-FILE.
eo: Aldonas aŭ forigas la elementojn en INFO-DOSIERO al aŭ el DIR-DOSIERO.

en: Add this digit to the current numeric argument
eo: Aldoni ĉi tiun ciferon al la kuranta nombra argumento

en: Basic Info command keys
eo: Bazaj komandoklavoj de Info

en: Building completions...
eo: Serĉado de kompletigoj...

en: CSS file %s not found
eo: CSS-dosiero %s ne troviĝas

en: Cancel current operation
eo: Ĉesigi la kurantan operacion

en: Cancel or quit operation
eo: Rezigno aŭ eliro

en: Cannot delete a permanent window
eo: Maleblas forigi permanentan fenestron

en: Cannot delete the last window.
eo: Maleblas forigi la lastan fenestron.

en: Cannot execute an 'echo-area' command here.
eo: Maleblas plenumi eĥozonan (“echo-area-”) komandon ĉi tie.

en: Cannot find '%s'.
eo: Ne eblas trovi «%s».

en: Cannot find a window!
eo: Ne eblas trovi fenestron!

en: Cannot find node '%s'.
eo: Nodo «%s» ne troveblas.

en: Cannot find node '(%s)%s'.
eo: Nodo «(%s)%s» ne troveblas.

en: Cannot open pipe to '%s'.
eo: Ne eblas malfermi dukton al «%s».

en: Clear displayed search matches
eo: Viŝi la montratajn serĉajn kongruojn

en: Commands available in Info windows:
eo: Komandoj disponeblaj en Info-fenestroj:

en: Commands available in the echo area:
eo: Komandoj disponeblaj en la eĥozono:

en: Conditional processing in input:
      --ifdocbook       process @ifdocbook and @docbook even if
                          not generating Docbook.
      --ifhtml          process @ifhtml and @html even if not generating HTML.
      --ifinfo          process @ifinfo even if not generating Info.
      --ifplaintext     process @ifplaintext even if not generating plain text.
      --iftex           process @iftex and @tex.
      --ifxml           process @ifxml and @xml.
      --no-ifdocbook    do not process @ifdocbook and @docbook text.
      --no-ifhtml       do not process @ifhtml and @html text.
      --no-ifinfo       do not process @ifinfo text.
      --no-ifplaintext  do not process @ifplaintext text.
      --no-iftex        do not process @iftex and @tex text.
      --no-ifxml        do not process @ifxml and @xml text.
    
      Also, for the --no-ifFORMAT options, do process @ifnotFORMAT text.
eo: Kondiĉa traktado ĉe enigo:
      --ifdocbook       trakti la pecojn sub @ifdocbook kaj @docbook eĉ se
                          ne generiĝas Docbook
      --ifhtml          trakti la pecojn sub @ifhtml kaj @html eĉ se ne
                          generiĝas HTML
      --ifinfo          trakti la pecojn sub @ifinfo eĉ se ne generiĝas Info
      --ifplaintext     trakti la pecojn sub @ifplaintext eĉ se alia formo ol
                          plata teksto generiĝas
      --iftex           trakti la pecojn sub @iftex kaj @tex
      --ifxml           trakti la pecojn sub @ifxml kaj @xml
      --no-ifdocbook    ne trakti la pecojn sub @ifdocbook kaj @docbook
      --no-ifhtml       ne trakti la pecojn sub @ifhtml kaj @html
      --no-ifinfo       ne trakti la pecojn sub @ifinfo
      --no-ifplaintext  ne trakti la pecojn sub @ifplaintext
      --no-iftex        ne trakti la pecojn sub @iftex kaj @tex
      --no-ifxml        ne trakti la pecojn sub @ifxml kaj @xml
    
      Krome, ĉe la opcioj --no-ifFORMO, ja traktiĝas la pecoj sub @ifnotFORMO.

en: Controls what happens when scrolling is requested at the end of a node
eo: Determinas la konduton de rulumo fine de nodo

en: Controls whether scroll-behavior affects cursor movement commands
eo: Determinas se «scroll-behavior» influas kursormovigajn komandojn

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
eo: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.\n"
    La permesilo estas GPLv3+: la GNU GPL, versio 3 aŭ posta;
    por la kompleta (angla) teksto vidu <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Ĉi tio estas libera programo; vi rajtas ĝin ŝanĝadi kajaŭ pludonadi.
    NENIA garantio estas donita, kiom la leĝo tion toleras.

en: Could not create output file '%s'.
eo: Ne eblas krei eligan dosieron «%s».

en: Could not read %s.
eo: Ne eblas legi %s.

en: Couldn't manipulate the file %s.
eo: Ne eblas prilabori la dosieron %s.

en: Delete all other windows
eo: Forigi ĉiujn ceterajn fenestrojn

en: Delete the character behind the cursor
eo: Forigi la signon ĵus antaŭ la kursoro

en: Delete the character under the cursor
eo: Forigi la signon subkursoran

en: Delete the current window
eo: Forigi la kurantan fenestron

en: Describe command:
eo: Priskribu komandon:

en: Describe key: %s
eo: Priskribu klavon: %s

en: Describe variable:
eo: Priskribu variablon:

en: Display help message
eo: Eligi helpomesaĝon

en: Display version of Info being run
eo: Montri la version de la rulanta Info

en: Divide the available screen space among the visible windows
eo: Dispartigi la disponeblan ekranspacon inter la videblaj fenestroj

en: END-INFO-DIR-ENTRY without matching START-INFO-DIR-ENTRY
eo: END-INFO-DIR-ENTRY sen para START-INFO-DIR-ENTRY

en: Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: http://www.gnu.org/software/texinfo/
eo: Raportu programmisojn al <bug-texinfo@nu.org>;
    sendu ĝeneralajn demandojn kaj opiniojn al <help-texinfo@gnu.org>.
    La hejmpaĝo de Texinfo estas:  http://www.gnu.org/software/texinfo/.
    Diskutu Esperantotradukon je <translation-team-eo@lists.sourceforge.net>.

en: Error converting file character encoding.
eo: Eraro dum konverto de signara kodo.

en: Error in regular expression `%s': %s
eo: Eraro en regulesprimo «%s»: %s

en: Examples:
      makeinfo foo.texi                      write Info to foo's @setfilename
      makeinfo --html foo.texi               write HTML to @setfilename
      makeinfo --xml foo.texi                write Texinfo XML to @setfilename
      makeinfo --docbook foo.texi            write Docbook XML to @setfilename
      makeinfo --plaintext foo.texi          write plain text to standard output
      makeinfo --pdf foo.texi                write PDF using texi2dvi
    
      makeinfo --html --no-headers foo.texi  write html without node lines, menus
      makeinfo --number-sections foo.texi    write Info with numbered sections
      makeinfo --no-split foo.texi           write one Info file however big
eo: Ekzemploj:
      makeinfo UM.texi                   Konservas Info laŭ @setfilename en UM.texi.
      makeinfo --html UM.texi            Konservas HTML laŭ @setfilename.
      makeinfo --xml UM.texi             Konservas Texinfo-XML laŭ @setfilename.
      makeinfo --docbook UM.texi         Konservas DocBook-XML laŭ @setfilename.
      makeinfo --plaintext UM.texi       Eligas platan tekston al ĉefeligujo.
      makeinfo --pdf UM.texi             Eligas PDF-on uzante 'texi2dvi'.
    
      makeinfo --html --no-headers UM.texi  Konservas HTML sen nodaj linioj kaj menuoj.
      makeinfo --number-sections UM.texi    Konservas Info kun sekcinumeroj.
      makeinfo --no-split UM.texi           Kreas unu Info-dosieron, kiom ajn grandan.

en: Exclude default directories from file search path
eo: Ekskluzivi defaŭltajn dosierujojn el serĉpado de dosieroj

en: Explain the use of a variable
eo: Klarigi la uzon de variablo

en: Extra regular expression specified, ignoring `%s'
eo: Troa regulesprimo -- «%s» ignoratas

en: Failing
eo: *Fiaskas*

en: Find Invocation node of [%s]:
eo: Trovi la voknodon de [%s]:

en: Find file:
eo: Trovi dosieron:

en: Find the node describing program invocation
eo: Trovi la nodon kiu priskribas programvokon

en: Finding index entries...
eo: Serĉado de indekseroj...

en: Follow menus:
eo: Sekvi menuojn:

en: Follow xref (%s):
eo: Sekvi referencon (%s):

en: Follow xref:
eo: Sekvi referencon:

en: Footnotes could not be displayed
eo: La piednotoj ne eligeblas

en: Found '%s' in %s. ('\[next-index-match]' tries to find next.)
eo: Troviĝis «%s» en %s.  (“\[next-index-match]” serĉos la sekvan)

en: GNU Info version %s
eo: GNU Info, versio %s

en: General options:
          --document-language=STR locale to use in translating Texinfo keywords
                                    for the output document (default C).
          --error-limit=NUM       quit after NUM errors (default %d).
          --force                 preserve output even if errors.
          --help                  display this help and exit.
          --no-validate           suppress node cross-reference validation.
          --no-warn               suppress warnings (but not errors).
          --conf-dir=DIR          search also for initialization files in DIR.
          --init-file=FILE        load FILE to modify the default behavior.
      -c, --set-customization-variable VAR=VAL  set customization variable VAR 
                                    to value VAL.
      -v, --verbose               explain what is being done.
          --version               display version information and exit.
eo: Ĝeneralaj opcioj:
          --document-language=LK  uzenda lokaĵo por traduki ŝlosilvortoj de Texinfo
                                    por la eliga dokumento (defaŭlte C)
          --error-limit=NOMBRO    ĉesi post NOMBRO eraroj (defaŭlte %d)
          --force                 reteni eligaĵon eĉ post eraroj
          --help                  eligi ĉi tiun helpon kaj fini
          --no-validate           ne kontroli la internodajn referencojn
          --no-warn               ne eligi avertojn (sed jes erarmesaĝojn)
          --conf-dir=DOSIERUJO    serĉi agordajn dosierojn ankaŭ ĉi tie
          --init-file=DOSIERO     ŝargi tiun dosieron por ŝanĝi defaŭltan konduton
      -c, --set-customization-variable VARIABLO=VALORO  agordi variablon
      -v, --verbose               rakonti kio estas farata
          --version               montri informon pri versio kaj fini

en: General output options:
      -E, --macro-expand=FILE     output macro-expanded source to FILE,
                                    ignoring any @setfilename.
          --no-headers            suppress node separators, Node: lines, and menus
                                    from Info output (thus producing plain text)
                                    or from HTML (thus producing shorter output).
                                    Also, if producing Info, write to
                                    standard output by default.
          --no-split              suppress any splitting of the output;
                                    generate only one output file.
          --[no-]number-sections  output chapter and sectioning numbers;
                                    default is on.
      -o, --output=DEST           output to DEST.
                                    With split output, create DEST as a directory
                                     and put the output files there.
                                    With non-split output, if DEST is already
                                     a directory or ends with a /,
                                     put the output file there.
                                    Otherwise, DEST names the output file.
eo: Ĝeneralaj generadaj opcioj:
      -E, --macro-expand DOSIERO  konservi makrotraktitan fontaĵon en DOSIERO,
                                    sen atenti ĉiajn @setfilename
          --no-headers            subpremi nodapartigilojn, liniojn «Node:» kaj
                                    menuojn en Info-eligo (generante platan tekston)
                                    aŭ en HTML-on (generante eligon pli kompaktan);
                                    krome, defaŭlte eligi en la ĉefeligujon
          --no-split              ne disfendi grandan Info- aŭ HTML-dosieron,
                                    fari unu solan rezultan dosieron
          --[no-]number-sections  (ne) generi numerojn de ĉapitroj kaj sekcioj
      -o, --output=CELO           skribi al CELO; kun fenda eligo, krei CELOn
                                    kiel dosierujon kaj meti eligdosierojn tien;
                                    kun nefenda eligo, se CELO jam estas dosierujo
                                    aŭ finas per '/', meti eligdosierojn tien;
                                    alikaze, CELO estas la eligdosiero

en: Generate a sorted index for each TeX output FILE.
eo: Generas ordigitan indekson por ĉiu TeX-a elig-DOSIERO.

en: Get Manpage:
eo: Manlibran paĝon:

en: Go to the next matching index item from the last '\[index-search]' command
eo: Pasi al la sekva indeksero kongrua al la lasta komando “\[index-search]”

en: Goto node:
eo: Iri al nodo:

en: Grovel all known info file's indices for a string and build a menu
eo: Serĉi ĉenon en ĉiuj konataj indeksoj Info-dosieraj kaj fari menuon

en: Grow (or shrink) this window
eo: (Mal)pligrandigi ĉi tiun fenestron

en: Here is the menu of nodes you have recently visited.
    Select one from this menu, or use '\[history-node]' in another window.
eo: Jen la menuo de nodoj kiujn vi lastatempe vizitis.
    Elektu iun el la menuo, aŭ uzu “\[history-node]” en alia fenestro.

en: Hide some Info file syntax in the text of nodes
eo: Kaŝi ian Info-an sintakson en la teksto de nodoj

en: Highlight search matches
eo: Marki serĉajn kongruojn

en: I-search backward:
eo: Serĉi tajpante malantaŭen:

en: I-search:
eo: Serĉi tajpante:

en: INFO-FILE and DIR-FILE are required unless the --info-file
    or --dir-file (or --info-dir) options are given, respectively.
eo: INFO-DOSIERO kaj DIR-DOSIERO nepras, krom se, respektive, la opcioj
    '--info-file' aŭ '--dir-file/--info-dir' indikatas.

en: Index apropos
eo: Serĉi en indekso informon pri

en: Index entries containing '%s':
eo: Indekseroj kiuj enhavas «%s»:

en: Index entry in @%s with : produces invalid Info: %s
eo: Indeksero en @%s kun «:» produktas nevalidan Info-on: %s

en: Index entry:
eo: Indeksero:

en: Index topic
eo: Indeksa temo

en: Input file options:
          --commands-in-node-names  does nothing, retained for compatibility.
      -D VAR                        define the variable VAR, as with @set.
      -D 'VAR VAL'                  define VAR to VAL (one shell argument).
      -I DIR                        append DIR to the @include search path.
      -P DIR                        prepend DIR to the @include search path.
      -U VAR                        undefine the variable VAR, as with @clear.
eo: Opcioj pri la fontodosieroj:
          --commands-in-node-names    (faras nenion; rekoniĝas por kongrueco)
      -D VAR        difini la variablon VAR, kiel per @set
      -D 'VAR VAL'  difini la variablon VAR al valoro VAL (ununura argumento)
      -I UJO        alkroĉi dosierUJOn al la serĉvojo de @include
      -P UJO        antaŭmeti dosierUJOn al la serĉvojo de @include
      -U VAR        maldifini la variablon VAR, kiel per @clear

en: Insert a TAB character
eo: Enŝovi TAB-signon

en: Insert completion
eo: Enŝovi la kompletigon

en: Insert next character verbatim
eo: Enŝovi la tujan signon senŝanĝe

en: Invalid back reference
eo: Nevalida retroreferenco

en: Invalid character class name
eo: Nevalida nomo de signoklaso

en: Invalid collation character
eo: Nevalida kunmetita signo

en: Invalid content of \{\}
eo: Nevalida enhavo de \{\}

en: Invalid preceding regular expression
eo: Nevalida antaŭa regulesprimo

en: Invalid range end
eo: Nevalida fino de gamo

en: Invalid regular expression
eo: Nevalida regulesprimo

en: Kill ring is empty
eo: Viŝringo malplenas

en: Kill the word following the cursor
eo: Forviŝi la vorton tuj post la kursoro

en: Kill the word preceding the cursor
eo: Forviŝi la vorton ĵus antaŭ la kursoro

en: Kill to the beginning of the line
eo: Forviŝi ekde la kursoro ĝis la komenco de la linio

en: Kill to the end of the line
eo: Forviŝi ekde la kursoro ĝis la fino de la linio

en: Length of time in milliseconds to wait for the next byte in a sequence indicating that a key has been pressed
eo: Nombro de milisekundoj por atendi je la sekva bajto en sekvenco kiu indikas ke klavo presiĝis

en: List all matches of a string in the index
eo: Listigi ĉiujn aperojn de signoĉeno en la indekso

en: List possible completions
eo: Eligi la eblajn kompletigojn

en: Look up a string in the index for this file
eo: Serĉi ĉenon en la indekso por ĉi tiu dosiero

en: Make a window containing a menu of all of the currently visited nodes
eo: Fari fenestron entenantan menuon de ĉiuj nune vizititaj nodoj

en: Memory exhausted
eo: Mankas sufiĉa memoro

en: Menu item (%s):
eo: Menuero (%s):

en: Menu item:
eo: Menuero:

en: Method to use to track mouse events
eo: Uzenda metodo por atendadi musajn eventojn

en: Minimal length of a search string
eo: Minimuma longo de serĉoĉeno

en: Move backward a character
eo: Unu signon malantaŭen

en: Move backward a word
eo: Unu vorton malantaŭen

en: Move backwards or up through node structure
eo: Iri malantaŭen aŭ supren en la strukturo de nodoj

en: Move down to the next line
eo: Iri suben al la sekva linio

en: Move forward a character
eo: Unu signon antaŭen

en: Move forward a word
eo: Unu vorton antaŭen

en: Move forwards or down through node structure
eo: Iri antaŭen aŭ suben en la strukturo de nodoj

en: Move the cursor to a specific line of the window
eo: Movi la kursoron sur indikitan linion de la fenestro

en: Move to the end of the line
eo: Iri al la fino de la linio

en: Move to the end of this line
eo: Al la fino de ĉi tiu linio

en: Move to the end of this node
eo: Iri al la fino de ĉi tiu nodo

en: Move to the next cross reference
eo: Iri al la sekva referenco

en: Move to the previous cross reference
eo: Iri al la antaŭa referenco

en: Move to the start of the line
eo: Iri al la komenco de la linio

en: Move to the start of this line
eo: Al la komenco de ĉi tiu linio

en: Move to the start of this node
eo: Iri al la komenco de ĉi tiu nodo

en: Move to the start of this node's menu
eo: Iri al la komenco de la menuo de ĉi tiu nodo

en: Move up to the previous line
eo: Iri supren al la antaŭa linio

en: NUL character (\000) not permitted
eo: NUL-signo (\000) malpermesatas

en: NUL character (^%c) not permitted
eo: NUL-signo (^%c) malpermesatas

en: No '%s' pointer for this node.
eo: Mankas ligo “%s” por ĉi tiu nodo.

en: No 'Prev' or 'Up' for this node within this document.
eo: En la dokumento mankas ligo(j) “Prev” aŭ “Up” por tiu ĉi nodo.

en: No available info files have '%s' in their indices.
eo: Malestas «%s» en la indeksoj de ĉiuj disponeblaj Info-dosieroj.

en: No completions
eo: Malestas kompletigo

en: No cross references in this node.
eo: Neniu referenco en ĉi tiu nodo.

en: No dir file specified; try --help for more information.
eo: Mankas dosiero Info-katalogo (dir); provu «--help» por pluaj informoj.

en: No earlier node in history
eo: Malestas pli frua nodo en historio

en: No file given for node '%s'.
eo: Neniu dosiero indikatas por nodo «%s».

en: No file index
eo: Neniu dosier-indekso

en: No footnotes in this node.
eo: Malestas piednotoj en ĉi tiu nodo.

en: No index entries containing '%s'.
eo: Ne ekzistas indekseroj kiuj enhavas «%s».

en: No indices found.
eo: Nenia indekso trovita.

en: No input file specified; try --help for more information.
eo: Mankas enigdosiero; provu «--help» por pluaj informoj.

en: No match
eo: Neniu trafo

en: No menu in node '%s'.
eo: Malestas menuo en nodo «%s».

en: No menu in this node.
eo: Malestas menuo en ĉi tiu nodo.

en: No menu item '%s' in node '%s'.
eo: Malestas menuero «%s» en nodo «%s».

en: No more index entries containing '%s'.
eo: Ne ekzistas pli da indekseroj enhavantaj «%s».

en: No more nodes within this document.
eo: Malestas pluaj referencoj en la dokumento.

en: No previous index search string.
eo: Malestas antaŭa ĉeno por serĉo en indekso.

en: No previous regular expression
eo: Mankas antaŭa regulesprimo

en: No previous search string
eo: Malestas pli frua serĉoĉeno.

en: No program name given.
eo: Programnomo ne indikatas.

en: Not complete
eo: Nekompleta

en: Not enough room for a help window, please delete a window.
eo: Mankas spaco por helpa fenestro; bonvolu forigi iun fenestron.

en: Obsolete variable %s
eo: Arkaika variablo %s

en: Only @%s 10 or 11 is supported, not `%s'
eo: por '@%s' nur '10' aŭ '11' eblas, ne '%s'

en: Only one window.
eo: Nur unu fenestro.

en: Options for DVI/PS/PDF:
          --Xopt=OPT              pass OPT to texi2dvi; can be repeated.
eo: Opcioj por DVI/PS/PDF:
          --Xopt=OPCIO            doni tiu OPCIO al 'texi2dvi'; ripeteblas

en: Options for HTML:
          --css-include=FILE      include FILE in HTML <style> output;
                                    read stdin if FILE is -.
          --css-ref=URL           generate CSS reference to URL.
          --internal-links=FILE   produce list of internal links in FILE.
          --split=SPLIT           split at SPLIT, where SPLIT may be `chapter',
                                    `section' or `node'.
          --transliterate-file-names  use file names in ASCII transliteration.
          --node-files            produce redirection files for nodes and 
                                    anchors; default is set only if split.
eo: Opcioj por HTML:
          --css-include=DOSIERO       inkluzivi DOSIEROn en HTML-a eligo de <style>;
                                        ĉefenigujo legiĝas se DOSIERO estas «-»
          --css-ref=URL               generi referencon al CSS-dosiero
          --internal-links=DOSIERO    eligi liston de internaj ligoj al DOSIERO
          --split=NIVELO              disfendi eligon je indikata nivelo;
                                        NIVELO povas esti 'chapter' (ĉapitro),
                                        'section' (sekcio) aŭ 'node' (nodo)
          --transliterate-file-names  reliterumi dosiernomojn en nura ASCII
          --node-files                eligi alidirektigajn dosierojn por nodoj kaj
                                        ankroj; estas defaŭlta nur dum disfendado

en: Options for Info and plain text:
          --disable-encoding      do not output accented and special characters
                                    in Info output based on @documentencoding.
          --enable-encoding       override --disable-encoding (default).
          --fill-column=NUM       break Info lines at NUM characters (default %d).
          --footnote-style=STYLE  output footnotes in Info according to STYLE:
                                    `separate' to put them in their own node;
                                    `end' to put them at the end of the node, in
                                    which they are defined (this is the default).
          --paragraph-indent=VAL  indent Info paragraphs by VAL spaces (default %d).
                                    If VAL is `none', do not indent; if VAL is
                                    `asis', preserve existing indentation.
          --split-size=NUM        split Info files at size NUM (default %d).
eo: Opcioj por Info kaj plata teksto:
          --disable-encoding      ne eligi en Info diakritaĵojn kaj specialajn
                                    signojn laŭ @documentencoding
          --enable-encoding       malŝalti '--disable-encoding' (defaŭlto)
          --fill-column=NOMBRO    rompi Info-liniojn post NOMBRO signoj (defaŭlte %d)
          --footnote-style=STILO  aranĝi la piednotojn laŭ STILO:
                                    “separate” -- loki ilin en apartan nodon;
                                    “end”  -- loki ilin fine de la nodo en kiu
                                    ili estas difinitaj (la defaŭlto)
          --paragraph-indent=VAL  alinea enŝovo estu VAL spacetoj (defaŭlte %d);
                                    se VAL estas “none”, ne enŝovi;
                                    se VAL estas “asis”, obei la fontan enŝovon
          --split-size=NOMBRO     fendi en dosieroj po NOMBRO bajtoj (defaŭlte %d)

en: Options for XML and Docbook:
          --output-indent=VAL     does nothing, retained for compatibility.
eo: Opcioj por XML kaj Docbook:
          --output-indent=VALORO  (faras nenion; rekoniĝas por kongruo)

en: Options:
eo: Opcioj:

en: Options:
      -a, --all                    use all matching manuals.
      -k, --apropos=STRING         look up STRING in all indices of all manuals.
      -d, --directory=DIR          add DIR to INFOPATH.
          --dribble=FILE           remember user keystrokes in FILENAME.
      -f, --file=MANUAL            specify Info manual to visit.
eo: Opcioj:
      -a, --all                    uzi ĉiujn kongruantajn manlibrojn
      -k, --apropos=TEMO           serĉi TEMOn en ĉiuj indeksoj de ĉiuj dokumentoj
      -d, --directory=UJO          aldoni ĉi tiun dosierUJOn al INFOPATH
          --dribble=DOSIERO        konservi la klavofrapojn de la uzanto en DOSIERO
      -f, --file=MANLIBRO          viziti ĉi tiun Info-dosieron

en: Options:
     --add-once          add only to first matching section, not all.
     --align=COL         start description of new entries at column COL.
     --calign=COL        format second and subsequent description lines to
                           start at column COL.
eo: Opcioj:
     --add-once            aldoni nur al unuan kongruan sekcion, ne al ĉiujn
     --align=KOLUMNO       priskribo de novaj eroj komencu je ĉi tiu KOLUMNO
     --calign=KOLUMNO      duaj kaj postaj priskribaj linioj komencu ĉi tie

en: Output format selection (default is to produce Info):
          --docbook               output Docbook XML rather than Info.
          --html                  output HTML rather than Info.
          --plaintext             output plain text rather than Info.
          --xml                   output Texinfo XML rather than Info.
          --dvi, --dvipdf, --ps, --pdf  call texi2dvi to generate given output,
                                    after checking validity of TEXINFO-FILE.
eo: Por elekti celformon (defaŭlte Info-on):
          --docbook               generi en DocBook anstataŭ en Info
          --html                  generi en HTML anstataŭ en Info
          --plaintext             generi platan tekston anstataŭ Info-on
          --xml                   generi en Texinfo-XML anstataŭ en Info
          --dvi, --dvipdf,
          --ps, --pdf             uzi 'texi2dvi' por generi la indikatan eligon,
                                    post kontrolo de valideco de TEXINFO-DOSIERO

en: Pipe the contents of this node through INFO_PRINT_COMMAND
eo: Meti la enhavon de ĉi tiu nodo en la dukton per INFO_PRINT_COMMAND

en: Point doesn't appear within this window's node!
eo: La muskursoro ne estas en ĉi-fenestra nodo!

en: Premature end of regular expression
eo: Neatendita fino de regulesprimo

en: Print documentation for KEY
eo: Eligi informon pri KLAVO

en: Quit
eo: Fini

en: Quit using Info
eo: Eliri el Info

en: Read a command name in the echo area and execute it
eo: Legi en la eĥozono nomon de komando kaj plenumi ĝin

en: Read a footnote or cross reference and select its node
eo: Legi piednoton aŭ referencon kaj viziti ĝian nodon

en: Read a list of menus starting from dir and follow them
eo: Legi liston da menuoj, komencante per «dir» kaj sekvante ilin

en: Read a manpage reference and select it
eo: Legi referencon al manlibra paĝo kaj viziti ĝin

en: Read a menu item and select its node
eo: Legi menueron kaj viziti ĝian nodon

en: Read a node name and select it
eo: Legi nodnomon kaj viziti tiun nodon

en: Read a string and search backward for it
eo: Legi ĉenon kaj serĉi ĝin malantaŭen

en: Read a string and search for it
eo: Legi ĉenon kaj serĉi ĝin

en: Read a string and search for it case-sensitively
eo: Legi ĉenon kaj serĉi ĝin usklecodistinge

en: Read the name of a file and select it
eo: Legi dosiernomon kaj viziti ĝin

en: Read the name of an Info command and describe it
eo: Legi la nomon de Info-komando kaj priskribi ĝin

en: Redraw the display
eo: Refreŝigi la ekranon

en: Regexp I-search backward:
eo: Serĉi tajpante regulesprime malantaŭen:

en: Regexp I-search:
eo: Serĉi tajpante regulesprime:

en: Regexp search
eo: Serĉi regulesprime

en: Regular expression too big
eo: Regulesprimo tro grandas

en: Repeat last search in the reverse direction
eo: Ripeti la ĵusan serĉon alidirekte

en: Repeat last search in the same direction
eo: Ripeti la ĵusan serĉon samdirekte

en: Resulting window would be too small.
eo: La fenestro rezultus tro malgranda.

en: Run command bound to this key's lowercase variant
eo: Plenumi komandon asociitan kun ĉi tiu klavo minuskligita

en: START-INFO-DIR-ENTRY without matching END-INFO-DIR-ENTRY
eo: START-INFO-DIR-ENTRY sen para END-INFO-DIR-ENTRY

en: Same as scroll-behaviour
eo: Samas al «scroll-behaviour»

en: Scanning indices of '%s'...
eo: Serĉado en la indeksoj de «%s»...

en: Scroll backward in this window
eo: Rulumi malantaŭen en ĉi tiu fenestro

en: Scroll backward in this window and set default window size
eo: Rulumi malantaŭen en ĉi tiu fenestro kaj fiksi defaŭltan fenestrograndon

en: Scroll backward in this window staying within node
eo: Rulumi malantaŭen en ĉi tiu fenestro sed resti en la nodo

en: Scroll backward in this window staying within node and set default window size
eo: Rulumi malantaŭen en ĉi tiu fenestro restante en la nodo kaj fiksi defaŭltan fenestrograndon

en: Scroll down by half screen size
eo: Duonekrane rulumi suben

en: Scroll down by lines
eo: Linie rulumi suben

en: Scroll forward in this window
eo: Rulumi antaŭen en ĉi tiu fenestro

en: Scroll forward in this window and set default window size
eo: Rulumi antaŭen en ĉi tiu fenestro kaj fiksi defaŭltan fenestrograndon

en: Scroll forward in this window staying within node
eo: Rulumi antaŭen en ĉi tiu fenestro sed resti en la nodo

en: Scroll forward in this window staying within node and set default window size
eo: Rulumi antaŭen en ĉi tiu fenestro restante en la nodo kaj fiksi defaŭltan fenestrograndon

en: Scroll the completions window
eo: Rulumi la fenestron de kompletigoj

en: Scroll the other window
eo: Rulumi la alian fenestron

en: Scroll the other window backward
eo: Rulumi la alian fenestron malantaŭen

en: Scroll up by half screen size
eo: Duonekrane rulumi supren

en: Scroll up by lines
eo: Linie rulumi supren

en: Search
eo: Serĉi

en: Search continued from the beginning of the document.
eo: Serĉo kontinuis ekde la komenco de la dokumento.

en: Search continued from the end of the document.
eo: Serĉo kontinuis ekde la fino de la dokumento.

en: Search failed.
eo: Serĉo fiaskis.

en: Search interactively for a string as you type it
eo: Serĉi signoĉenon dum vi tajpas ĝin

en: Search string too short
eo: Serĉoĉeno tro mallongas

en: Searching subfile %s ...
eo: Serĉado en subdosiero «%s»...

en: Select a node which has been previously visited in a visible window
eo: Elekti nodon jam vizititan en videbla fenestro

en: Select reference or menu item appearing on this line
eo: Elekti la referencon aŭ la menueron de ĉi tiu linio

en: Select the Next node
eo: Viziti la sekvan nodon (“Next”)

en: Select the Prev node
eo: Viziti la antaŭan nodon (“Prev”)

en: Select the Up node
eo: Viziti la supran nodon (“Up”)

en: Select the first node in this file
eo: Viziti la unuan nodon en ĉi tiu dosiero

en: Select the last item in this node's menu
eo: Elekti la lastan eron en la menuo de ĉi tiu nodo

en: Select the last node in this file
eo: Viziti la lastan nodon en ĉi tiu dosiero

en: Select the most recently selected node
eo: Reviziti nodon plej ĵuse vizititan

en: Select the next window
eo: Elekti la sekvan fenestron

en: Select the node '(dir)'
eo: Viziti la nodon “(dir)”

en: Select the node 'Top' in this file
eo: Viziti la nodon “Top” en ĉi tiu dosiero

en: Select the previous window
eo: Elekti la antaŭan fenestron

en: Select this menu item
eo: Elekti ĉi tiun menueron

en: Select visited node:
eo: Elektu vizititan nodon:

en: Set %s to value (%d):
eo: Variablo %s ricevu la valoron (%d):

en: Set %s to value (%s):
eo: Variablo %s ricevu la valoron (%s):

en: Set screen height to (%d):
eo: Alto de la ekrano estu (%d):

en: Set the height of the displayed window
eo: Fiksi la alton de la prezentata fenestro

en: Set the value of an Info variable
eo: Valorizi Info-variablon

en: Set variable:
eo: Valorizu variablon:

en: Show all matching files
eo: Montri ĉiujn kongruantajn dosierojn

en: Show full file name of node being displayed
eo: Montri kompletan dosiernomon de nodo kiu prezentiĝas

en: Show the footnotes associated with this node in another window
eo: Montri la piednotojn el ĉi tiu nodo en alia fenestro

en: Show what to type to execute a given command
eo: Montri kion tajpi por plenumi koncernan komandon

en: Skip current window when searching
eo: Preterpasi la nunan fenestron en serĉoj

en: Sole completion
eo: Sola kompletigo

en: Split the current window
eo: Disfendi la kurantan fenestron

en: Start (or multiply by 4) the current numeric argument
eo: Komenci (aŭ 4-obligi) la kurantan nombran argumenton

en: Success
eo: Sukceso

en: Terminal cannot be initialized: %s
eo: Ne eblas agordi terminalon: %s

en: Terminal type '%s' is not smart enough to run Info.
eo: Terminalo de tipo «%s» ne estas sufiĉe inteligenta por Info.

en: The current search path is:
eo: La kuranta serĉvojo estas:

en: The following commands can only be invoked via %s:
eo: La sekvaj komandoj vokeblas nur per  %s:

en: The following commands cannot be invoked at all:
eo: La sekvaj komandoj neniel vokeblas:

en: The number lines to scroll when the cursor moves out of the window
eo: La nombro de linioj rulumataj kiam la kursoro moviĝas ekster la fenestron

en: The reference disappeared! (%s).
eo: La referenco malaperis! (%s).

en: There is no function named '%s'
eo: Malestas funkcio nomata «%s»

en: There isn't %d item in this menu. | There aren't %d items in this menu.
eo[0]: Ĉi tiu menuo ne havas %d eron.
eo[1]: Ĉi tiu menuo ne havas %d erojn.

en: This is GNU Info version %s.
eo: Ĉi tiu estas GNU Info, versio %s.

en: This is the file .../info/dir, which contains the
    topmost node of the Info hierarchy, called (dir)Top.
    The first time you invoke Info you start off looking at this node.
    %c
    %s	This is the top of the INFO tree
    
      This (the Directory node) gives a menu of major topics.
      Typing "q" exits, "?" lists all Info commands, "d" returns here,
      "h" gives a primer for first-timers,
      "mEmacs<Return>" visits the Emacs manual, etc.
    
      In Emacs, you can click mouse button 2 on a menu item or cross reference
      to select it.
    
    %s
eo: Ĉi tio estas la dosiero .../info/dir, entenanta la pinton de la 
    la hierarkio Info -- la ĉefkatalogan nodon nomatan (dir)Top.
    Unuafoje lanĉinte la programon 'info', vi vidos ĉi tiun nodon.
    %c
    %s	pinto de la INFO-hierarkio
    
      Ĉi tie (en la Info-katalogo) estas menuo de la ĉefaj temoj.
      Tajpu “q” por eliri; “?” por eligi ĉiujn komandojn de Info;
      “d” por reveni ĉi tien; “h” vokas lernilon por komencantoj;
      “mEmacs<Enter>” disponigas la manlibron pri Emakso; ktp.
    
      Se vi legas per Emakso, alklaku menueron aŭ referencon per
      la dua musbutono por elekti tiun temon.
    
    %s

en: This window has no additional nodes
eo: Ĉi tiu fenestro ne havas pluajn nodojn.

en: Toggle the state of line wrapping in the current window
eo: Baskulŝalti la reĝimon de linifaldo en la kuranta fenestro

en: Toggle the usage of regular expressions in searches
eo: Baskulŝalti la uzon de regulesprimoj en serĉoj

en: Trailing backslash
eo: Malsuprenstreko '\' ĉe la fino

en: Translate Texinfo source documentation to various other formats, by default
    Info files suitable for reading online with Emacs or standalone GNU Info.
    
    This program is commonly installed as both `makeinfo' and `texi2any';
    the behavior is identical, and does not depend on the installed name.
eo: Tradukas fontan Texinfo-dokumenton en diversajn aliajn formojn, defaŭlte en
    Info-dosieron kiu taŭgas por legado per Emakso aŭ aŭtonoma GNU-Info.
    
    Ĉi tiu programo kutime instaliĝis kiel ambaŭ 'makeinfo' kaj 'texi2any';
    ilia konduto tute samas kaj ne dependas je la nomo.

en: Transpose characters at point
eo: Permuti la signojn ĉe la kursoro

en: Try --help for more information.
eo: Por ricevi pli da informoj uzu la opcion “--help”.

en: Try `%s --help' for more information.
eo: Por pluaj detaloj tajpu “%s --help”.

en: Unable to find node referenced by '%s' in '%s'.
eo: Ne eblas trovi nodon referencatan per «%s» en «%s».

en: Undefined command: %s
eo: Nekonata komando:  %s

en: Unknown Info command '%c'; try '?' for help.
eo: Nekonata Info-komando “%c”; tajpu «?» por helpo.

en: Unknown command (%s).
eo: Komando nekonata (%s).

en: Unknown system error
eo: Nekonata sistemeraro

en: Unmatched ( or \(
eo: Senpara ( aŭ \(

en: Unmatched ) or \)
eo: Senpara ) aŭ \)

en: Unmatched [ or [^
eo: Senpara [ aŭ [^

en: Unmatched \{
eo: Senpara \{

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] DOSIERO...

en: Usage: %s [OPTION]... TEXINFO-FILE...
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] TEXINFO-DOSIERO...

en: Usage: %s [OPTION]... [INFO-FILE [DIR-FILE]]
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [INFO-DOSIERO [DIR-DOSIERO]]

en: Usage: %s [OPTION]... [MENU-ITEM...]
    
    Read documentation in Info format.
eo: Uzmaniero:  %s [OPCIO...] [MENUERO...]
    
    Prezentas dokumentojn en Info-aranĝo.

en: Using literal strings for searches.
eo: Laŭliteraj signoĉenoj uzatos en serĉoj.

en: Using regular expressions for searches.
eo: Regulesprimoj uzatos en serĉoj.

en: Usually FILE... is specified as `foo.??' for a document `foo.texi'.
eo: Kutime DOSIERO... estas “umo.??” por dokumento “umo.texi”.

en: Visit Info node '(info)Help'
eo: Viziti la Info-nodon «(info)Help»

en: Visit as many menu items at once as possible
eo: Viziti samtempe kiom eble plej multe da menueroj (ĉiun en aparta fenestro)

en: Welcome to Info version %s.  Type \[get-help-window] for help, \[get-info-help-node] for tutorial.
eo: Bonvenon al Info, versio %s.  Tajpu «\[get-help-window]» por helpo, <Spaco> por foliumi.

en: What to do when a scrolling command is issued at the end of the last node
eo: Kion fari kiam okazas ruluma komando je la fino de la lasta nodo

en: When "On", Info accepts and displays ISO Latin characters
eo: Ĉe “On”, Info akceptas kaj surekranigas la okbitajn signojn

en: When "On", Info garbage collects files which had to be uncompressed
eo: Ĉe “On”, Info traktas makulaturon post malpako de kunpremitaj dosieroj

en: When "On", creating or deleting a window resizes other windows
eo: Ĉe “On”, kreo aŭ forigo de fenestro kaŭzas rearanĝon de la ceteraj

en: When "On", errors cause the bell to ring
eo: Ĉe “On”, signali pri eraro per bleko

en: When "On", flash the screen instead of ringing the bell
eo: Ĉe “On”, fulmeti la ekranon anstataŭ bleki

en: When "On", footnotes appear and disappear automatically
eo: Ĉe “On”, la piednotoj aperas kaj malaperas aŭtomate

en: When "On", the portion of the matched search string is highlighted
eo: Ĉe “On”, la peco kongrua al la serĉoĉeno emfaziĝas

en: Where is command:
eo: Kie estas la komando:

en: Yank back a previous kill
eo: Reglui antaŭan forviŝaĵon

en: Yank back the contents of the last kill
eo: Englui la enhavon de la lasta forviŝo

en: You are already at the first page of this node.
eo: Ĉi tiu jam estas la unua paĝo en ĉi tiu nodo.

en: You are already at the last page of this node.
eo: Ĉi tiu jam estas la lasta paĝo en ĉi tiu nodo.

en: \ in @%s expansion followed `%s' instead of parameter name or \
eo: \ en etendo de '@%s' sekvas post '%s' anstataŭ post nomo de parametro aŭ \

en: \%-10[abort-key]  Cancel the current operation.
eo: \%-10[abort-key]  Ĉesigi la kurantan operacion.

en: \%-10[beginning-of-node]  Go to the beginning of this node.
eo: \%-10[beginning-of-node]  Iri al la komenco de ĉi tiu nodo.

en: \%-10[dir-node]  Go to the main 'directory' node.
eo: \%-10[dir-node]  Iri al la ĉefa ĉefkataloga nodo.

en: \%-10[end-of-node]  Go to the end of this node.
eo: \%-10[end-of-node]  Iri al la fino de ĉi tiu nodo.

en: \%-10[get-info-help-node]  Invoke the Info tutorial.
eo: \%-10[get-info-help-node]  Voki la lernilon pri Info.

en: \%-10[global-next-node]  Go to the next node in the document.
eo: \%-10[global-next-node]  Iri al la tujsekva (“Next”) nodo en ĉi tiu dokumento.

en: \%-10[global-prev-node]  Go to the previous node in the document.
eo: \%-10[global-prev-node]  Iri al la ĵusantaŭa (“Previous”) nodo en ĉi tiu dokumento.

en: \%-10[goto-node]  Go to a node specified by name.
eo: \%-10[goto-node]  Viziti nodon indikotan per nomo.

en: \%-10[history-node]  Go back to the last node seen in this window.
eo: \%-10[history-node]  Reveni al la Lasta nodo vizitita en ĉi tiu fenestro.

en: \%-10[index-search]  Search for a specified string in the index, and
                  select the node referenced by the first entry found.
eo: \%-10[index-search]  Serĉi indikotan signoĉenon en la indekso, kaj
                  viziti la nodon referencatan per la unua trovita ero.

en: \%-10[last-menu-item]  Pick the last item in this node's menu.
eo: \%-10[last-menu-item]  Elekti la lastan eron de ĉi-noda menuo.

en: \%-10[menu-item]  Pick a menu item specified by name.
eo: \%-10[menu-item]  Iri al menuero indikota per nomo.

en: \%-10[move-to-next-xref]  Skip to the next hypertext link.
eo: \%-10[move-to-next-xref]  Salti sur la sekvan hipertekstan ligon.

en: \%-10[next-line]  Move down one line.
eo: \%-10[next-line]  Unu linion suben.

en: \%-10[next-node]  Go to the next node on this level.
eo: \%-10[next-node]  Iri al la tujsekva (“Next”) nodo ĉi-nivela.

en: \%-10[prev-line]  Move up one line.
eo: \%-10[prev-line]  Unu linion supren.

en: \%-10[prev-node]  Go to the previous node on this level.
eo: \%-10[prev-node]  Iri al la ĵusantaŭa (“Previous”) nodo ĉi-nivela.

en: \%-10[quit-help]  Close this help window.
eo: \%-10[quit-help]  Forlasi ĉi tiun helpofenestron.

en: \%-10[quit]  Quit Info altogether.
eo: \%-10[quit]  Forlasi la tutan Info.

en: \%-10[scroll-backward]  Scroll backward one screenful.
eo: \%-10[scroll-backward]  Unu ekranon malantaŭen.

en: \%-10[scroll-forward]  Scroll forward one screenful.
eo: \%-10[scroll-forward]  Unu ekranon antaŭen.

en: \%-10[search-next]  Search for next occurrence.
eo: \%-10[search-next]  Serĉi sekvan aperon.

en: \%-10[search-previous]  Search for previous occurrence.
eo: \%-10[search-previous]  Serĉi malsekvan aperon.

en: \%-10[search]  Search forward for a specified string.
eo: \%-10[search]  Serĉi suben indikotan signoĉenon.

en: \%-10[select-reference-this-line]  Follow the hypertext link under the cursor.
eo: \%-10[select-reference-this-line]  Iri laŭ la subkursora hiperteksta ligo.

en: \%-10[top-node]  Go to the top node of this document.
eo: \%-10[top-node]  Iri al la pinta nodo de ĉi tiu dokumento.

en: \%-10[up-node]  Go up one level.
eo: \%-10[up-node]  Iri unu nivelon supren.

en: \%-10[virtual-index]  Synthesize menu of matching index entries.
eo: \%-10[virtual-index]  Generi menuon el kongruaj indekseroj.

en: \%-10[xref-item]  Follow a cross reference specified by name.
eo: \%-10[xref-item]  Sekvi referencon indikotan per nomo.

en: `.' or `,' must follow @xref
eo: Post '@xref' sekvendas «.» aŭ «,»

en: `.' or `,' must follow @xref, not %s
eo: Post '@xref' sekvendas «.» aŭ «,», ne «%s»

en: `@end' expected `%s', but saw `%s'
eo: “@end” atendis “%s”, sed renkontis “%s”

en: accent command `@%s' must not be followed by new line
eo: post akcentkomando '@%s' ne devus sekvi linifino

en: accent command `@%s' must not be followed by whitespace
eo: post akcentkomando '@%s' ne devus sekvi blankspaco

en: accent command `@%s' not allowed as @%s argument
eo: akcentkomando '@%s' ne permesatas kiel argumento de '@%s'

en: action name too long
eo: tro longa agonomo

en: argument for @U exceeds Unicode maximum 0x10FFFF: %s
eo: argumento por @U preterpasas Unikodan maksimumon 0x10FFFF: %s

en: argument for @U exceeds size of integer: %s
eo: argumento por @U preterpasas grandon de entjero: %s

en: arguments are quoted by default
eo: argumentoj citatas defaŭlte

en: bad argument to @%s
eo: misa argumento por '@%s'

en: bad argument to @%s: %s
eo: misa argumento por '@%s': %s

en: bad name for @%s
eo: misa nomo por '@%s'

en: bad or empty @%s formal argument: %s
eo: misa aŭ vaka formala argumento de '@%s': %s

en: bad syntax for @%s argument: %s
eo: misa sintakso por argumento de '@%s': %s

en: bad syntax for @value
eo: misa sintakso por '@value'

en: can't open %s: %s
eo: ne eblas malfermi %s: %s

en: cannot bind key sequence to menu-digit
eo: ne eblas ligi klavosekvencon al menuera cifero

en: chm.pm: could not open %s for writing: %s
eo: chm.pm: ne eblas malfermi %s por skribi: %s

en: chm.pm: error on closing %s: %s
eo: chm.pm: eraro dum fermo de %s: %s

en: closing %s
eo: fermo de %s

en: column fraction not a number: %s
eo: kolumna frakcio ne estas nombro: %s

en: command @%s does not accept arguments
eo: komando @%s ne toleras argumentojn

en: command @%s missing a node or external manual argument
eo: al komando '@%s' mankas nodo aŭ ekstera manlibra argumento

en: command @%s not accepting argument in brace should not be on @%s line
eo: komando '@%s', kiu ne toleras argumenton en vinkuloj, ne devus esti en linio '@%s'

en: could not create directories `%s' or `%s': %s
eo: ne eblas krei dosierujojn «%s» aŭ «%s»: %s

en: could not create directory `%s': %s
eo: ne eblas krei dosierujon «%s»: %s

en: could not find @image file `%s.txt' nor alternate text
eo: ne eblas trovi dosieron «%s.txt» en komando '@image' nek alternativan tekston

en: could not open %s for writing: %s
eo: ne eblas malfermi %s por skribi: %s

en: could not open %s for writing: %s
eo: ne eblas malfermi %s por skribi: %s

en: could not open %s: %s
eo: ne eblas malfermi %s por skribi: %s

en: could not open --include-file %s: %s
eo: ne eblas malfermi '--include-file' %s: %s

en: could not open html refs config file %s: %s
eo: ne eblas malfermi %s (dosiero de HTML-referencaj agordoj): %s

en: could not open init file %s
eo: ne eblas malfermi agordan dosieron %s

en: could not protect hash character in @%s
eo: ne eblas ŝirmi kradon en '@%s'

en: could not read %s: %s
eo: ne eblas legi %s: %s

en: could not read init file %s
eo: ne eblas legi agordan dosieron %s

en: debugging output diverted to "%s"
eo: erarserĉa eliro alidirektiĝas al «%s»

en: document without Top node
eo: dokumento sen 'Top'-nodo

en: document without nodes
eo: dokumento sen nodoj

en: empty @%s
eo: vaka '@%s'

en: empty argument in @%s
eo: vaka argumento en '@%s'

en: empty index key in @%s
eo: vaka indeksŝlosilo en '@%s'

en: empty menu entry name in `%s'
eo: vaka menuernomo en '%s'

en: empty multitable
eo: vaka plurtabelo

en: empty node name
eo: vaka nodnomo

en: empty node name after expansion `%s'
eo: vaka nodnomo post etendo '%s'

en: empty node name in menu entry
eo: vaka nodnomo en menuero

en: encoding `%s' is not a canonical texinfo encoding
eo: kodo «%s» ne estas kanonika Texinfo-kodo

en: entry for index `%s' outside of any node
eo: elemento por indekso «%s» estas ekster iu ajn nodo

en: environment command %s as argument to @%s
eo: media komando %s uziĝas kiel argumento de @%s

en: error loading %s: %s
eo: eraro dum ŝargo de %s: %s

en: error on closing %s: %s
eo: eraro dum fermo de %s: %s

en: error on closing @verbatiminclude file %s: %s
eo: eraro dum fermo de '@verbatiminclude'-dosiero %s: %s

en: error on closing CSS file %s: %s
eo: eraro dum fermo de CSS-dosiero %s: %s

en: error on closing TOC frame file %s: %s
eo: eraro dum fermo de %s (dosiero de enhavtabela kadro): %s

en: error on closing frame file %s: %s
eo: eraro dum fermo de %s (dosiero de kadro): %s

en: error on closing html refs config file %s: %s
eo: eraro dum fermo de %s (dosiero de HTML-referencaj agordoj): %s

en: error on closing image text file %s: %s
eo: eraro dum fermo de %s (dosiero kun 'image'-teksto): %s

en: error on closing macro expand file %s: %s
eo: eraro dum fermo de %s (dosiero de makroaj etendoj): %s

en: error on closing redirection node file %s: %s
eo: eraro dum fermo de %s (dosiero de aldirektigoj): %s

en: error on closing renamed node redirection file %s: %s
eo: eraro dum fermo de %s (dosiero de aldirektigoj por alinomitaj nodoj): %s

en: error writing to %s: %s
eo: eraro dum skribo en «%s»: %s

en: excess command line argument `%s'
eo: troa argumento en komandlinio: «%s»

en: expected @%s on or off, not `%s'
eo: post @%s devas sekvi 'on' aŭ 'off', ne '%s'

en: expected @end %s
eo: atendatas '@end %s'

en: extra characters following action `%s'
eo: kromaj signoj post la ago «%s»

en: fewer than four hex digits in argument for @U: %s
eo: malpli ol kvar deksesumaj ciferoj en argumento por @U: %s

en: file empty for renamed node `%s'
eo: vakas la dosiero por alinomita nodo '%s'

en: fill_gaps_in_sectioning transformation return no result. No section?
eo: Transformo 'fill_gaps_in_sectioning()' ne donis rezulton.  Neniu sekcio?

en: finished printing node %s
eo: pretas la printado de nodo «%s»

en: for `%s', up in menu `%s' and up `%s' don't match
eo: por '%s', supren en menuo '%s' kaj supren en '%s' ne kongruas

en: found file %s
eo: troviĝis dosiero %s

en: handler %s of stage %s priority %s failed
eo: fiaskis traktilo %s de fazo %s prioritato %s

en: here is the previous definition as @%s
eo: ĉi tie estas la antaŭa difino kiel '@%s'

en: here is the previous definition of `%s'
eo: ĉi tie estas la antaŭa difino de «%s»

en: ignoring @tab outside of multitable
eo: ignoriĝas komando '@tab' ekster plurtabelo

en: ignoring multiple @%s
eo: pluraj '@%s' ignoriĝas

en: ignoring splitting for format %s
eo: ignoriĝas disfendo por aranĝo %s

en: ignoring unrecognized TEXINFO_OUTPUT_FORMAT value `%s'
eo: ignoriĝas nekonata valoro de TEXINFO_OUTPUT_FORMAT: «%s»

en: in @%s empty cross reference name after expansion `%s'
eo: vaka referenca nomo en '@%s' post etendo '%s'

en: in @%s empty cross reference title after expansion `%s'
eo: vaka referenca titolo en '@%s' post etendo '%s'

en: insert_nodes_for_sectioning_commands transformation return no result. No section?
eo: transformo 'insert_nodes_for_sectioning_commands()' ne donis rezulton.  Neniu sekcio?

en: invalid number: %s
eo: nevalida numero: %s

en: key sequence too long
eo: tro longa klavosekvenco

en: l2h: L2H_TMP directory contains a dot
eo: l2h: dosierujo «L2H_TMP» enhavas punkton

en: l2h: command did not succeed: %s
eo: l2h: komando ne sukcesis: %s

en: l2h: could not determine the fragment %d for @%s
eo: l2h: ne eblas determini fragmenton %d por @%s

en: l2h: could not extract the fragment %d for @%s with output counter %d from HTML
eo: l2h: ne eblas eltiri fragmenton %d por @%s kun eliga nombrilo %d el HTML

en: l2h: could not load %s: %s
eo: l2h: ne eblas ŝargi %s: %s

en: l2h: could not open %s for writing: %s
eo: l2h: ne eblas malfermi %s por skribi: %s

en: l2h: could not open %s: %s
eo: l2h: ne eblas malfermi %s: %s

en: l2h: could not open latex file %s for writing: %s
eo: l2h: ne eblas malfermi %s por skribi: %s

en: l2h: current directory contains a dot
eo: l2h: nuna dosierujo enhavas punkton

en: l2h: image has invalid extension: %s
eo: l2h: bildo havas nevalidan sufikson: %s

en: l2h: rename %s as %s failed: %s
eo: l2h: fiaskis alinomo de %s al %s: %s

en: latex2html.pm: end of @%s item %d not found
eo: latex2html.pm: fino de @%s-ero %d ne troviĝas

en: latex2html.pm: processing produced %d items in HTML; expected %d, the number of items found in the document
eo: latex2html.pm: traktado produktis %d erojn en HTML; sed atendatas %d, la nombro de elementoj en la dokumento

en: looking for file "%s"
eo: serĉante dosieron «%s»

en: looking for file %s in %s
eo: serĉante dosieron «%s» en %s

en: lowering the section level of @%s appearing after a lower element
eo: malkreskigo de sekcia nivelo de '@%s', kiu aperas post pli malalta elemento

en: macro `%s' called with too many args
eo: makroo «%s» havas troajn argumentojn

en: macro `%s' declared without argument called with an argument
eo: makroo «%s» deklariĝis sen argumento sed alvokiĝas kun argumento

en: macro `%s' previously defined
eo: makroo «%s» jam difiniĝis antaŭe

en: macro call nested too deeply (set MAX_NESTED_MACROS to override; current value %d)
eo: makroalvoko ingiĝas tro profunde (agordu MAX_NESTED_MACROS se necesas; nuna valoro estas %d)

en: malformed variable assignment: %s
eo: nevalida valorizo de variablo: %s

en: memory exhausted
eo: mankas sufiĉa memoro

en: menu entry name should not contain `:'
eo: menuernomo ne devus enteni «:»

en: menu entry node name should not contain `%s'
eo: nodnomo en menuero ne devus enteni «%s»

en: menu entry node name should not contain `:'
eo: nodnomo en menuero ne devus enteni «:»

en: misplaced %c
eo: misloka %c

en: missing `=' immediately after variable name
eo: mankas '=' tuj post variablonomo

en: missing action name
eo: mankas agonomo

en: missing category for @%s
eo: mankas kategorio por '@%s'

en: missing key sequence
eo: mankanta klavosekvenco

en: missing name for @%s
eo: mankas nomo por '@%s'

en: missing type
eo: mankas tipo

en: missing variable name
eo: mankas nomo de variablo

en: multiple @%s
eo: pluraj '@%s'

en: must be after `@%s' to use `@%s'
eo: nur post '@%s' eblas uzi '@%s'

en: must specify a title with a title command or @top
eo: necesas indiki titolon je komando '@title' aŭ '@top'

en: no argument specified for @U
eo: mankas argumento je @U

en: no chapter-level command before @%s
eo: neniu ĉapitronivela komando antaŭ '@%s'

en: no entries found for `%s'; nothing deleted
eo: Troviĝis nenia Info-kataloga informo pri «%s»; nenio forigitas

en: no htmlxref.cnf entry found for `%s'
eo: ne troviĝas ero en 'htmlxref.cnf' por '%s'

en: no index entries found for '%s'
eo: neniu indeksero troviĝas por «%s»

en: no info dir entry in `%s'
eo: Nenia informo por Info-katalogo troviĝis en «%s»

en: no matching `%cend %s'
eo: mankas para '%cend %s'

en: no node to be renamed
eo: neniu nodo por alinomi

en: no sectioning command associated with @%s
eo: neniu sekciada komando estas rilatata al '@%s'

en: node %s `%s' in menu `%s' and in sectioning `%s' differ
eo: nodo «%s» '%s' malsamas en menuo '%s' kaj en sekciado '%s'

en: node `%s' is %s for `%s' in menu but not in sectioning
eo: nodo «%s» estas %s por '%s' en menuo sed ne en sekciado

en: node `%s' is %s for `%s' in sectioning but not in menu
eo: nodo «%s» estas %s por '%s' en sekciado sed ne en menuo

en: node `%s' lacks menu item for `%s' despite being its Up target
eo: en nodo «%s» mankas menuero por '%s', malgraŭ esti ties ligo 'Up'

en: nodes without a new name at the end of file
eo: nodoj sen novaj nomoj je la fino de dosiero

en: non-hex digits in argument for @U: %s
eo: nedeksesumaj ciferoj en argumento por @U: %s

en: obsolete variable %s
eo: arkaika variablo %s

en: old name for `%s' is a node of the document
eo: malnova nomo por '%s' estas nodo en la dokumento

en: perhaps your @top node should be wrapped in @ifnottex rather than @ifinfo?
eo: eble via @top-nodo staru sub @ifnottex anstataŭ sub @ifinfo?

en: printindex before document beginning: @printindex %s
eo: preskomando antaŭ komenco de dokumento: @printindex %s

en: printing an index `%s' merged in another one `%s'
eo: presiĝas indekso '%s' kiu kunfandiĝis en alia '%s'

en: printing node %s...
eo: printado de nodo «%s»...

en: raising the section level of @%s which is too low
eo: kreskigo de sekcia nivelo de '@%s', kiu tro malaltas

en: raw format %s is not converted
eo: kruda aranĝo %s ne konvertiĝas

en: readline: Out of virtual memory!
eo: readline: Mankas sufiĉa virtuala memoro!

en: recursion is always allowed
eo: rikuro ĉiam permesatas

en: recursive call of macro %s is not allowed; use @rmacro if needed
eo: rikura alvoko de makroo %s malpermesetas; uzu '@rmacro' se necesas

en: redefining Texinfo language command: @%s
eo: redifino de Texinfo-komando: @%s

en: regexp error: %s
eo: eraro en regulesprimo: %s

en: region %s inside region %s is not allowed
eo: regiono %s ene de regiono %s malpermesatas

en: remaining argument on @%s line: %s
eo: restanta argumento sur @%s-linio: %s

en: rename %s failed: %s
eo: fiaskis alinomo de %s: %s

en: reserved index name %s
eo: rezervita indeksnomo %s

en: string not closed in css file
eo: nefermita signoĉeno en CSS-dosiero

en: superfluous argument to @%s
eo: troa argumento por '@%s'

en: superfluous argument to @%s %s: %s
eo: troa argumento por '@%s %s': %s

en: superfluous arguments for node
eo: troaj argumentoj por nodo

en: syntax for an external node used for `%s'
eo: sintakso por ekstera nodo uziĝas por '%s'

en: target node (new name for `%s') not in document: %s
eo: celnodo (nova nomo por '%s') ne estas en dokumento: %s

en: tex4ht.pm: chdir %s failed: %s
eo: tex4ht.pm: fiaskis ŝanĝi dosierujon al %s: %s

en: tex4ht.pm: command failed: %s
eo: tex4ht.pm: komando fiaskis: %s

en: tex4ht.pm: could not open %s: %s
eo: tex4ht.pm: ne eblas malfermi %s: %s

en: tex4ht.pm: end of @%s item %d not found
eo: tex4ht.pm: fino de @%s-ero %d ne troviĝas

en: tex4ht.pm: output file missing: %s
eo: tex4ht.pm: mankas eligdosiero: %s

en: tex4ht.pm: output has no HTML item for @%s %s
eo: tex4ht.pm: eligo ne enhavas HTML-an eron por '@%s %s'

en: tex4ht.pm: processing produced %d items in HTML; expected %d, the number of items found in the document for @%s
eo: tex4ht.pm: traktado produktis %d erojn en HTML; sed atendatas %d, la nombro de elementoj en la dokumento por @%s

en: tex4ht.pm: processing retrieved %d items in HTML; expected %d, the number of items found in the document for @%s
eo: tex4ht.pm: traktado ricevis %d erojn en HTML; sed atendatas %d, la nombro de elementoj en la dokumento por @%s

en: tex4ht.pm: unable to return to initial directory: %s
eo: tex4ht.pm: ne eblas reiri al komenca dosierujo: %s

en: too many columns in multitable item (max %d)
eo: tro da kolumnoj en elemento de plurtabelo (%d maksimume)

en: undefined flag: %s
eo: Nedifinita flago: %s

en: unexpected @
eo: neatendita '@'

en: unexpected argument on @%s line: %s
eo: neatendita argumento sur '@%s'-linio: %s

en: unknown @end %s
eo: nekonata '@end %s'

en: unknown action `%s'
eo: nekonata ago «%s».

en: unknown command `%s'
eo: nekonata komando '%s'

en: unknown destination index in @%s: %s
eo: nekonata celindekso en @%s: %s

en: unknown index `%s' in @printindex
eo: nekonata indekso «%s» en @printindex

en: unknown source index in @%s: %s
eo: nekonata fontindekso en @%s: %s

en: unknown tree transformation %s
eo: nekonata arbotransformo %s

en: unmatched `%c%s'
eo: senpara '%c%s'

en: unrecognized encoding name `%s'
eo: nekonata nomo de kodosistemo: «%s»

en: unrecognized type: %s
eo: nerekonata tipo: %s

en: unreferenced node `%s'
eo: nodo «%s» ne estas referencita

en: use braces to give a command as an argument to @%s
eo: uzu vinkulojn {} por pasigi komandan argumenton al '@%s'

en: value %s is not valid for variable %s
eo: valoro %s ne estas valida por variablo %s

en: value too long
eo: tro longa valoro

en: variable name too long
eo: tro longa variablonomo

en: writing node %s...
eo: skribado de nodo «%s»...
